| sopranaCadaverica a întrebat:

E cineva aici care se pricepe la scris, care apreciaza literatura si poate oferi o opinie unei tinere? (eu scriu din pasiune). Scriu o nuvela si am ajuns la al treilea capitol. Mentionez ca nu e o tampenie comerciala, cliseica. Cu cine as putea discuta? (preferabil oameni trecuti de 30 de ani, insa, parerile ar fi binevenite din partea tuturor celor interesati). Merci!

9 răspunsuri:
| Seven07 a răspuns:

Nu ma incadrez in categoria de varsta. Dar scriu din pasiune de cand aveam vreo 6-7 ani si acum am 20, si am citit cam tot ce am prins la mana. Scriu poezie, scriu proza, scriu ca sa traiesc. Ca paranteza, oamenii peste 30 de ani pe care ii cauti tu nu ii vei gasi deoarece nu mai exista, nu genul ala care sa iti ofere o discutie moca, doar amatori care transpun ce e activ pe piata. Apoi ai o atitudine ciudata in legatura cu "tampeniile" comerciale si cliseice. O "tampenie" din aia sincer e mai usor de scris, dar se vinde, e un mod de a face bani. Cat despre nuvela ta, daca vrei sa oferi mai multe detalii as fi mai mult decat fericit sa vorbesc cu tine despre asta.

| sopranaCadaverica explică (pentru Seven07):

La ce ma gandeam cand am spus oameni trecuti de 30 de ani? La oameni care probabil citesc mai mult sau au citit, oameni cu o personalitate deja conturata. Nu incurajez amatorismul, insa arta, da!
Nu inteleg ce inseamna,, atitudine ciudata". Sunt doar extrem de selectiva, consider ca arta de a scrie e inradacinata in principii de valoare si n-ar trebui sa se,, imite" de dragul banilor. Arta literara nu e prostitutie, nu poti manji hartia in van unor minti care doresc sa citeasca ceea ce vor ei sa afle, doar atat cat stiu ei, apoi s-o vinzi. Cel care face asta se autodistruge si jigneste creatia.
Putem vorbi pe email, daca doresti. Mi-ar face placere! Ai yahoo mess?

| Seven07 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am gmail, dar putem vorbi pe mail si daca tu ai yahoo iar eu gmail. Sunt pentru ce ai spus tu, doar ca arta nu e indradacinata doar in principii, e in suflet, traiesti prin ce scrii. Si oamenii peste 30 de ani nu citesc prea mult online, cat despre personalitate conturata, nu am 30 dar deja stiu cine sunt. Stefan. olbojan07@gmail.com

| sopranaCadaverica explică (pentru Seven07):

Ti-am scris pe mail.

| Seven07 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daaa, am pus un space in plus dupa punct... e Stefan. olbojan07@gmail.com, scuze.

| sopranaCadaverica explică (pentru Seven07):

Mi-am dat seama, vezi daca ai primithappy

| Seven07 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Done.

| AllanClare a răspuns:

Eeeu.Am 19, student, fara timp si vestic tanar si ferice.