| Red24 a întrebat:

Salut. Eu obisnuiesc sa mai cumpar carti de la anticariate, credeti ca e o practica periculoasa pentru sanatate? Sunt constient ca unele carti sunt mai vechi si probabil au microbi. La ce risc ma expun?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Decat covidul din ziua de azi, microbii dintr-o carte, sunt nimicuri.

Bula
| Bula a răspuns:

Riscul nu este mai mare decat sa iei carti de la biblioteci sau din librarii.
Majoritatea bacteriilor si virusilor se distrug in scurt timp in mediu "uscat", daca nu au unde suptavietui.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca te poti îmbolnăvi de la atat.
Apropo, de la ce anticariat le iei? Am si eu ceva lucuri foarte vechi pe care as vrea sa le verific sau chiar valorific.

| Simpatic a răspuns:

Pai incearca daca exista o temere cat de mica sa cumperi carti noi, mai ales ca cele de la anticariat sunt vechi din toate punctele de vedere. Mai bine pui bani deoparte daca esti pasionat de citit si iti cumperi carti decat bautura si tigari.

| Red24 explică (pentru Simpatic):

Nu se mai gasesc acele carti tiparite noi, ca as lua. Si nu imi cumpar bautura si tigari, multumesc de sfat.

| Panamax a răspuns:

Ai mai multi microbi in gura decat toate cartile dintr-o biblioteca judeteana la un loc

| Red24 explică (pentru Panamax):

Eu asteptam un raspuns serios.

| Panamax a răspuns (pentru Red24):

Nu este vina mea ca esti ignorant si nu poti sa apreciezi ce ti-am raspuns.Mai informeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poți șterge cu șervețele dezinfectante.

| NarcisIfrim a răspuns:

Există riscul ca numai o rafoire să iți arunce în plămâni câteva sute de microorgansime.
Dar dacă comparăm aerul poluat cu răsfoirea unei cărți de la anticariat, poti face chiar tu diferența.
Dacă e să mori din cauza, asta sau să te îmbolnăvești, vei știi macar că ești puțin mai deștept decât ieri.
Te salut!

| abiregeleromaniei a răspuns:

Cel mai mare risc pentru tine este sa iei COVID-19 transmis prin contactul cu suprafete contaminate cu acest virus. cauta pe internet "covid-19 rule 34" si da pe imagini pentru a te documenta mai in amanunt