| Stallker007 a întrebat:

Imi poate cineva sugera careva romane romanesti pe care sa le pot citi cu interes(sunt clasa a 8-a)?

Răspuns Câştigător
| strawberry03 a răspuns:

Mihail Drumes mi-a placut la nebunie! Dar as recomanda mai mult Scrisoare de dragoste, si apoi Elevul Dima dintr-a saptea! Dar si Invitatie la vals este frumoasa. Bine, sunt multe care mi-au placut. Valeriu, cauta sa citesti si Mircea Eliade daca nu ai facut-o pana acumwinking

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pe http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii, ai lista lecturilor recomandate, pe clase.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa-ti recomand cateva romane romanesti care mi-au placut mie mult:
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes(poti incerca si celelalte doua romane ale lui Drumes, "invitatie la vals" si "scrisoare de dragoste" pentru ca am auzit ca merita cu adevarat citite, desi eu nu le-am inceput inca)
Mircea Eliade- "Maitreyi"
Mircea Eliade-"Romanul adolescentului miop"
Constantin Chirita- "Ciresarii"
Radu Tudoran-"Toate panzele sus"
Cella Serghi-"Panza de painajen"
Camil Petrescu -"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"
Ionel Teodoreanu -"Lorelei"
Ionel Teodoreanu-"la Medeleni"
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la Evaluarea Nationala!

| NoShit a răspuns:

De veghe în lanul de secară.

Răspuns utilizator avertizat
| adelina19 a răspuns:

Invitatie la vals
si restul cartilor de Mihail Drumes.

| strawberry03 a răspuns (pentru adelina19):

Mihail Drumes mi-a placut la nebunie! Dar as recomanda mai mult Scrisoare de dragoste, si apoi Elevul Dima dintr-a saptea! Dar si Invitatie la vals este frumoasa. Bine, sunt multe care mi-au placut. Valeriu, cauta sa citesti si Mircea Eliade daca nu ai facut-o pana acumwinking

| drobota a răspuns:

Nu uita Baltagul.

| NoShit a răspuns (pentru drobota):

Baltagul e un căcat care ne învaţă să omorâm.

| drobota a răspuns (pentru NoShit):

Imi pare rau, daca asta ai inteles tu din Baltagul.

| Stallker007 explică (pentru drobota):

Citit.

| Alexuţaaa a răspuns:

Da, ti-ar place in mod clar Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes ( cu specificatie ca casa a saptea de atunci este clasa a unsprezecea de acum ), geniala cartea, Cella Serghi Panza de Paianjen, Lorelei de Ionel Teodoreanu, Rem de Mircea Cartarescu