| NoName321028 a întrebat:

Salut! Imi poate da cineva niște sfaturi despre cum as putea sa invat mai ușor limba germana? Adica ce sa ma apuc sa învăț mai întâi? Substantivul, adjectivul, verbul etc?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sofiaaaa001 a răspuns:

Am sa iti dau in sfat despre cum sa inveti mai usor o limba straina dar nu germana neaparat pentru ca nu am avut niciodata de a face cu aceasta limba, insa am fost nevoita acum 2 ani sa incep sa invat 2 limbi straine diferite deodata:
1. incearca sa vorbesti cu cat mai multi oameni fluenti sau nativi in limba respectiva, chiar daca la inceput vei fi nevoit sa folosesti google translate
2. cumpara-ti un memorator germana-romana pe care sa il ai mereu la indemana si in care sa verifici mereu cuvinte noi
3. uita-te si asculta filme, seriale, emisiuni, melodii, podcasturi in romana. de asemenea poti sa te uiti la ceva intr-o limba pe care o intelegi ex: engleza, romana, si pune-ti subtritari in germana ca sa intelegi mai bine
4.citeste in germana, de preferabil cu voce tare, iar apoi poti verifica daca pronuntia este sau nu corecta pe google translate
5.sunt o multime de jocuri si activitati online in diferite limbi, cu siguranta exista si in limba germana care te vor ajuta sa inveti limba mai usor.
Acum ca sa iti raspund exact la intrebare si anume cu ce sa incepi pentru invatarea unei limbi noi: alfabetul, pronuntarea, propozitiile si expresiile de baza, verbe cheie, vocabularul uzual. Dupa asta, poti incepe prin a invata usor usor lectiile despre partile de vorbire, morfologie si tot ce tine despre gramatica.
Succes!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru început îți recomand să cumperi de la librărie un ghid de conversație german-român. În ghid te învață și pronunția.
Prima dată învață să numeri. Apoi înveți să te prezinți; să poți spune totul despre tine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Te muti in Germania?
sa vezi ce repede o inveti, nici nu o sa iti vina sa crezi big grin

| lCupidon a răspuns:

Instalează duolingo, e mai ușor așa