| anonim_4396 a întrebat:

Salut,îmi poate explica cineva ce înseamnă fraza asta sau la ce vrea să bată apropo în acea fraza din Robin Hood:

~Frica e cea mai mare armă din arsenalul lui Dumnezeu, de asta a creat biserica iadul.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

La faptul ca Biserica medievala a utilizat iadul ca instrument esential pentru a motiva oamenii sa asculte de ea. Gen, daca ti se parea ca popa propune ceva exagerat si indrazneai sa comentezi, pac, popa iti amintea ca daca nu faci ce zice el o sa arzi in iad pentru vecie. Unii popi o fac si azilaughing