| DonEduardo a întrebat:

Salut. Îmi puteți recomanda niște cărți cu utopii dacă exista asa ceva? De preferat sa fie de ficțiune.

Răspuns Câştigător
| Danaella98 a răspuns:

Eu am citit "Utopia" de Thomas More și "Lobocoagularea prefrontală" de Vasile Voiculescu (asta e mai mult o anti-utopie), dar e interesantă.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1984 - titlu de roman.

| doctorandus a răspuns:

Cetatea Soarelui, Calatoriile lui Gulliver, Capitalul.

| doctorandus a răspuns:

1984 e distopie, nu utopie.

| cristi202 a răspuns:

"Cronicile din Narnia" - C.S. Lewis. O serie de carti pentru copii, dar excelente si pentru adulti. Merita sa le citesti!

| Apokales a răspuns:

Minunata lume noua - Aldous Huxley

| Dismally a răspuns (pentru Apokales):

Minunata lume noua este distopie.

| Apokales a răspuns (pentru Dismally):

Corect.

| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand o carte pe care am citit-o de curand, chiar daca nu o poti citi acum si cauti altceva, poate pe viitor ii vei acorda o sansa. Cartea se numeste ''Viata Lui Iisus''

https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele basme in care cei doi traiesc impreuna pana la adanci si batraneti pot fi considerate tot utopii, zic eu laughing

| chuckmanson a răspuns:

Ecotopia