| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda niste carti Sf in romana, gen Cronicile Familiei Kane si Percy Jackson.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Harry Potter, Jocul lui Ender, Darul lui Jonas.

| RobertMoon a răspuns:

Cele pe care le-ai menționat sunt mai mult cărți de tip fantasy decât SF, Sf sunt cărți științifico-fantastic gen cu nave spațiale sau universuri postapocaliptice.
Pentru tine îți recomand urmatoarele cărți: Sillimarion, Stăpânul inelelor(seria), Cronicile din Narnia, Cavalerii de smarald, Eragon: moștenirea.

| Raven a răspuns:

Vezi și Eroii Olimpului (Eroul pierdut, Fiul lui Neptun) și Magnus Chase și zeii din Asgard (Sabia verii), tot de Rick Riordan
seria Magisterium (Testul fierului, Mănușa de aramă, Cheia de bronz, Masca de argint, Turnul de aur) de Cassandra Clare și Holly Black
Ransom Riggs-trilogia Miss Peregrine
Katherine Roberts-seria celor 7 minuni antice
Paul Hoffman-Mâna stângă a lui Dumnezeu, Ultimele patru lucruri, În bătaia aripilor
Nancy Farmer-Marea trolilor
E. Rose Sabin–trilogia Școala de vrăjitorie
V M Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Prinţul pierdut, Temnițele întunericului, În căutarea soarelui)
Joseph Delaney-seria Vraciului
Alan Gibbons-trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor)
Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine (Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax)
Sarah Prineas-trilogia Hoţul vrăjitor
Angie Sage-seria Septimus Heap
Sally Green-Jumătatea rea, Jumătatea pierdută, Jumătatea sălbatică
Licia Troisi-Cronicile lumii pământene (Nihal de pe Pământul Vântului, Misiunea lui Sennar, Talismanul puterii)
BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate
Eriq L'Homme-seria Cartea stelelor (Vrăjitorul Quadehar, Seniorul Sha, Chipul umbrei)
Garth Nix-Sabriel, Lirael, Abhorsen
Leigh Bardugo-Regatul umbrelor, Regatul furtunilor, Regatul luminilor
Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus (Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu)