| darius148 a întrebat:

La bac la subiectul 3 se numara toata cuvintele sau fara conjunctii, prepozitii etc?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine crezi că se va apuca, să vă numere vouă cuvintele? Subiectul al III-lea cere între 600-900 de cuvinte! Cam două-trei pagini (dimensiune normală). Dacă ai un format mare de scris, supradimensionat (în jur de 2 cm), ți se va număra rândurile, dar NU cuvintele!

| anamariarot a răspuns:

Nu ti le numara nimeni, stai linistit. In mod normal 600-900 de cuvinte inseamna cam 2-3 pagini. Ochiometric, in caz ca pare ca nu te-ai incadrat in limita de spatiu, se aproximeaza cam 10 cuvinte pe rand, cu tot cu prepozitii, conjunctii

| liliana77any a răspuns:

Buna!
La subiectul 4 vei avea o poezie/ o opera sau un roman care care l-ai facut la clasa si vei avea de scris intre 2-3 pagini pentru a primii un punctaj bun trebuie sa scrii si parerea ta la sfarsit.
Bafta!

| AdrianTzar a răspuns:

Dacă îți faci griji pentru numarul de cuvinte sau pagini la S3 la română, este foarte bine să iți faci o introducere puternică, mare, lungă și metaforică, care să o poți scrie la orice subiect. La fel să inveți curentele literare foarte bine, cu diferențele dintre ele, dacă știi lucurile astea, este excelent, ai un spor si idei de dezvoltare foarte multe.