| countingstars a întrebat:

Puteti sa faceti un top 10 cele mai bune/cunoscute romane din literatura universala? As vrea sa fie atat carti scrise de autori romani, cat si straini. fundita! happy

Răspuns Câştigător
| Charmant a răspuns:

1.Quo Vadis-Henryk Sienkiewicz
2.Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade
3.Infernul-Dante Alligheri
4.Rosu si negru-Stendhal
5. Faust-Johann Wolfgang Goethe
6.Crima si pedeapsa-Dovstoievski
7.Don Quijote-Cervantes
8.Fratii Karamazov-Dovstoievski
9.Cei trei muschetari-Alexandre Dumas
10.Patul lui Procust-Camil Petrescu
big grin Bafta la citit

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă domnișoară Andreea, vezi matale, dacă mi-ai fi cerut un top 1000, cred că ți le-aș fi scris pe toate.
Dar un TOP 10 nu cred că este cineva în stare să-l facă.
La cele poate cîteva milioane de titluri care s-au scriu de la Homer și pînă în zilele noastre, matale vii să ceri un TOP 10.
Și asta pentru că, ținînd cont de celebrul precept latin „De gustibus... non distupabant",, doar din cîteva răspunsuri și ai văzut care sînt prioritățile și preferințele.
Cred că ar fi mai ușor să faci cu un briceag o gaură într-un trunchi de stejar decît o astfel de ierarhizare, pe care o ceri matale.
Să fii sănătoasă!

| OoBunnyoO a răspuns:

1. Madame Bovary de Gustave Flaubert;
2. Domnisoara Christina de Mircea Eliade;
3. Idiotul de Dostoievski;
4. Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul;
5. Caterina de Medici de Balzac;
6. Lolita de Vladimir Nabokov;
7. Portretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde;
8. Balciul desertaciunilor de William Makepeace Thackeray;
9. Mandrie si prejudecata de Jane Austen;
10. Ulise de James Joyce.

| Konata a răspuns:

Buna!
Nu ti-le voi zice in ordine insa toate sunt romane ce m-au impresionat :
-Dracula
-Oliver Twist
-Padurea Spanzuratilor
-Morometii
-Descult
-O scrisoare de dragoste
-Invitatie la vals
Nu-mi mai vin in minte altele, insa in mare parte m-au impresionat creatiile lui Liviu Rebreanu, pentru mine reprezentand unul dintre cei mai talentati scriitori romani.

Lectura placuta!

| thalyslly a răspuns:

Pai in primul rand maitreyi de eliade si dragostea nu moare de maitrey devi sunt singurele carti din lume scrise in viziunea a 2 celor personaje. o sa iti placa garantez.sau nunta in cer -tot eliade daca iti place/crezi in reincarnare
cartiile de gabriel garcia marquez sunt un must read, un classic contemporan, dupa mine cel mai bun autor, daca nu iti plac romanele de dragoste (dragoste in vremea cholerei -g.g.marquez)poti citi toamna patriarhului sau favorita mea un veac de singuratate
crima si pedeapsa -dostoievsky este singura scrisa de un clasic rus care m-a tinut in suspans pana la final.si care nu m-a plictisit
apoi clasici britanici -surorile bronte jane eyer, si la rascruce de vanturi sunt iarasi foarte impresionante.
jane austin-mandrie si prejudecata, nothinger abbey (favoritele mele)
ceva contemporan care sa te tina in suspans la maxim? dan brown-fortareata digitala, simbolul pierdut, ingeri si demoni,
ceva horror? stephan king -shining (must read)
ceva funny? 320 pisici negre -nu mai stiu exact cum o cheama pe autoare rodica ojoc brasoveanu parca, una din cele mai funny carti romanesti. desi nu ma dau in vant dupa literatura romana
ceva erotic? 50 shades of gray 1, 2, 3,
ceva aventura/sf? stapanul inelelor
ceva trist inpirat din realitate? desert rose
sper sa le citesti sunt foarte frumoase toate si merita, plus ca iti imbogatesti cultura generala