| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi faceti un top personal cu cele mai bune carti ale Agathei Christie in ordine crescatoare? Nu vreau un top 10, ci cate considerati voi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cadavrul din biblioteca
Cei cinci purcelusi
O crima anuntata
Ucigasul ABC
10 negri mititei

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Murder on the Orient Express: A Hercule Poirot Mystery (Hercule Poirot Mysteries)
Endless Night (Queen of Mystery) Paperback

ce am citit si eu pe net

Bula
| Bula a răspuns:

Daca luam in considerare ca a scris sute de carti (doar seriile Miss Murple sunt peste 300), atunci e greu de facut un clasament. Unele scrieri sunt mai cunoscute din cauza publicitatii.
Fiecare ar face clasamentul dupa gusturile si inteligenta proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Care-s alea 300 cu Miss Marple?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Stiu ca are multe carti si doar nu ai citit atatea de la ea. Eu va intrebam din ce ati citit voi

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar nu am citit atatea, dar multe am vazut ca seriale TV.
Si serialul "Murder, She Wrote " s-a inspirat tot din romanele ei, doar scenografia a fost prelucrata de mai multe persoane. De fapt, acest serial are 12 serii, fiecare cu peste 20 episoade.