| Ioana_Precup_1997 a întrebat:

Puteti sa imi recomandati niste carti misto?

Răspuns Câştigător
| AmaMaximer a răspuns:

Buna! Iti recomand din tot sufletul Contele de Monte-Cristo, La rascruce de vanturi, Mandrie si prejudecata, Accidentul sau Orasul de salcami.
In cazul in care nu esti fana a genului acesta, iti sugerez si urmatoarele: Twilight, Divergent, Jocurile foamei, Zece respiratii scurte, Cautand-o pe Alaska(+toate cartile de John Green), Eleanor & Park, NERVE, Nascuta din fum si os, Fete stralucitoare(e nevoie de putina concentrare ca s-o intelegi), Iubire periculoasa sau toate cartile Cassandrei Clare.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

E posibil sa nu te nimeresc, dar o sa incerc. O sa-ti recomand cateva carti istorice pe care eu le consider frumoase, utile si usor de inteles:
"Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" - D.A. Durham
"Procesul de la Nurnberg" (2 volume) - Johannes Leeb
"Romania 1866-1947" - Keith Hitchins
"Mihai I - ultimul rege al romanilor" T. Niculescu
"Asasinatul lui Iisus" - M. Dugard
"Patima si desfatare" - C. Vintila Ghitulescu
"In salvari si cu islic" - C. Vintila Ghitulescu
"Sfarsitul" - Ian Kershaw
"Jurnalul Annei Frank" - Anne Frank
"O zi in Roma Antica" - A. Angela
"Marea carte a inumanitatii" - M. White
"Vietile celor 12 Cezari" - Suetonius
"Cea mai frumoasa poveste" (2 volume) - A. Cioroianu
"Carol al II-lea al Romaniei" - L. Marcou
"Carol al II-lea si camarila regala" - P. Turlea
"Povestea vietii mele" (3 volume) - Regina Maria
"Intre Orient si Occident" - Neagu Djuvara
"O istorie a Europei" - N. Davies si multe altele care nu-mi vin acum in minte.

| CautFilmHorror a răspuns:

Imposibil