| ribak a întrebat:

Stie cineva cum pot afla ce titlu are o carte straina in romana? Majoritatea sunt traduse, dar au titluri diferite; si nu stiu cum pot gasi anumite carti care m-ar interesa.
Multumesc.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care carte?

| ribak explică (pentru sadrian46):

The Rise of Theodore Roosevelt, spre exemplu.

| sadrian46 a răspuns (pentru ribak):

Aceasta are un autor. Tastezi numele autorului pe Google search. Astfel vei afla dacă a fost tradusă în română sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauți cartea pe goodreads și apeși pe copertă la switch edition.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau, mai ușor, dacă cunoști autorul, cauți pe google ''numele lui cărți'' și ar trebui să-ți dai seama care e cartea pe care o cauți, mai ales dacă nu a publicat multe.

| Osneros a răspuns:

Pe lângă ce ți-a recomandat colegul, poți încerca și pe Wikipedia. Dacă cartea are pagină de Wikipedia are și titlul original.