| scully a întrebat:

Sunt în căutarea unei cărți pe care am avut-o de citit pentru clasa a 9-a. Era o povestire pe care am reușit să o termin chiar la raftul din bibliotecă, deci nu o pot căuta la împrumuturi fiindcă nu am împrumutat-o. Din ce-mi amintesc era fantastică sau suprarealistă, asemănătoare cu La Țigănci, și făcea parte din literatura română. Era vorba despre un om care călătorea cu trenul, și la un moment dat își vede propria fiică moartă într-un alt tren. Am încercat să o caut pe listele bibliografice pentru clasele 5-12 de pe net, dar fără succes. Îi sună cuiva cunoscut?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La tiganci (tiganci se scrie cu litera mica pentru ca este substantiv comun) este o carte de Mircea Eliade unul dintre cei mai buni scriitori romani. Ce-i ciudat este ca voi tinerii nu mai faceti literatura romana de calitate! Nu inteleg ce se face acum in scoala! Oricum, daca vrei sa o recitesti, o gasesti in format PDF aici: http://bit.ly/2KnSjlN