| Losnams a întrebat:

Sunt in clasa a VII a. As vrea sa imi răspundeți la urmatoarele intrebari:
1. Ar trebui sa ma gandesc inca de pe acum la ce liceu si ce profil sa dau?
2. Voi din ce clasa v-ati gandit la asta?
3. Se merita sa ma "omor" pentru mediile din V-VIII sau sa ma bazez mai mult pe examenul de la anul?

Răspuns Câştigător
| Bernardus a răspuns:

Eu m-am gandit cam la ce profil as vrea prin clasa a 8-a. Zic sa te gandesti de acum, dar nu e nevoie sa te stresezi. Daca ai semne de intrebare, sugerez sa te duci la consilierul scolii, sa discuti cu el despre asta, el fiind acolo ca sa te ajute la lucruri de genul.
Cat desprer medii, zic sa faci minimul necesar, adica sa inveti pentru teste, sa iti faci temele (sau sa faci in asa fel incat sa nu te prinda profii cu ele nefacute), doar sa ai grija sa nu iei note mici din prostii, cum am scos eu 6 la desen in clasa a VII-a, pentru ca nu imi pasa.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

1. Da, dar nu te ingrijora daca nu stii raspunsul inca, mai ai timp sa-; afli.
2.A 5-a.Am fost la premierea unui concurs ce avea loc intr-un liceu, de atunci m-am gandit ca vreau la acel liceu la profilul care are legatura cu materia mea preferata din aceea perioada.
3. Bazeaza-te pe examen, ponderea lui conteaza mult mai mult.Totusi incearac sa nu o dai prea tare in bara cu media V-VIII

| NellieLovett a răspuns:

Eu am inceput sa ma gandesc din vacanta de vara de dinainte de a opta si acum imi doresc sa ma fi apucat din timp de invatat(sunt a opta).
Iti recomand sa te gandesti de pe acum la evaluare. Nota din evaluare este MULT mai importanta decat media claselor gimnaziale.

| Biancaaa135 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti bine, eu ma gândesc din clasa a 5-a si nu trebuie sa te,, omori" decat la nota de purtare