| Dagger a întrebat:

Salut!
Știe cineva câte mențiune se pot acorda? Stiu ca se pot da diplome pentru locul 1 2 și 3 și mențiuni
Dar câte mențiuni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general nu este stabilit un anumit numar. Stabilirea si acordarea de premii si mentiuni este la latitudinea fiecarei unitati scolare, conform regulamentului acesteia.
Conform Statutului elevului, citez:
"(5) Elevii din învăţământul gimnazial, liceal, profesional, postliceal pot obţine premii dacă:
  a) au obţinut primele medii generale pe clasă şi acestea nu au valori mai mici de 9.00; pentru următoarele medii se pot acorda menţiuni conform reglementărilor interne ale unităţii de învăţământ;
b) s-au distins la una sau la mai multe discipline/module de studiu;
  c) au obţinut performanţe la concursuri, festivaluri, expoziţii şi la alte activităţi extraşcolare desfăşurate la nivel local, judeţean/al municipiului Bucureşti, naţional sau internaţional;
d) s-au remarcat prin fapte de înaltă ţinută morală şi civică;
e) au înregistrat, la nivelul clasei, cea mai bună frecvenţă pe parcursul anului şcolar.
  (6) Pot fi acordate premii şi pentru alte situaţii prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ."