| sionaucaiu a întrebat:

Salut.
Tocmai am citit CODUL LUI DAVINCI de Dan Brown, dar nu reuşesc să-mi dau seama cum au reuşit să descifreze anagrama următoare:
"13-3-2-21-1-1-8-5
O, DRACONIAN DEVIL!
OH, LAME SAINT!"
aşa fel încât din cuvinte să rezulte "LEONARDO DA VINCI!
THE MONA LISA!"
Am încercat să rearanjez literele după codul indicat mai sus, însă nu ajung la niciun rezultat.
Mă poate ajuta cineva, vă rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://uva.onlinejudge.org/external/113/11385.pdf

3 răspunsuri:
| Iancu_Marin_1987 a răspuns:

După câte am înțeles eu, cifrele se descifrează aparte și literele aparte, adică cifrele nu reprezintă codul pentru litere. Cifrele reprezintă codul Fibonacci amestecat, iar secvența de litere reprezintă o anagramă.

| sionaucaiu explică (pentru Iancu_Marin_1987):

Mulţumesc oricum, însă am înţeles că cifrele sunt într-adevăr codul pentru litere, dar codul e incomplet. Cifrele sunt doar 8, iar literele 15 respectiv 11.
Confirmarea că cifrele sunt codul pentru litere e în carte, unde un personaj spune: ''Cifrele indică felul în care trebuie descifrat restul mesajului. Ele au fost ordonate în acest mod pentru a ne ajuta să înţelegem că acelaşi criteriu trebuie aplicat şi textului în sine''.

| Iancu_Marin_1987 a răspuns (pentru sionaucaiu):

Corect, „'Cifrele indică felul în care trebuie descifrat restul mesajului." Se are în vedere că cifrele sunt încurcate și literele sunt încurcate. Cifrele au legătură cu Fibonacci (phi), literele sunt pe principiu de anagramă.