| stefanandrei2015 a întrebat:

Am 2 intrebari:
1) Ieri, la examenul national, am scris la sinonim pentru veșnic : neîncetat, necontenit.(le-am scris pe amandoua). Voi lua punctaj maxim? In barem era mereu.
2) Cand am avut un epitet, am extras epitetul "maracini ranite" din versul: "Cu picioarele prin maracini ranite". Imi va puncta? Multi zic ca nu este corect, altii zic ca va puncta.

Ofer funda! Multumesc.

3 răspunsuri:
| Capsunicaaaa a răspuns:

1) Nu vei lua punctaj maxim. S-ar putea sa iei punctaj partial, dar nu cred.

2) Si eu l-am luat pe asta. M-am gandit ca daca nu e virgula dupa maracini atunci "ranite" se refera la maracini nu la picioare. Dar mi se pare ciudat. Prima data am vrut sa iau "flori albe", dar profesoara noastra ne zicea mereu "nu luati ca epitet chestii simple gen "cer albastru" pentru ca nu e bine" si de aceea m-am gandit ca nu e bine. Off, de ce nu puteau sa dea si ei o poezie mai bogata in figuri de stil :/