| PetreaBertis5424t a întrebat:

Am o întrebare. "Dincolo de nisipuri " de Fănuș Neagu este o carte întreaga sau doar o simpla poveste?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

''Dincolo de nisipuri'' este o nuvela, si a fost publicata prima oara in volumul ''Cantonul parasit''. Asta nu inseamna ca nu este ''intreaga'' intr-un sens sau altul, poate fi publicata separat oricand. De altfel, notiunea de ''carte intreaga'' nu exista in stiintele informarii.

| InfoEST a răspuns:

Dincolo de sinipuri este o nuvelă. A fost publicată și singură dar și în volumul Cantonul Părăsit. În 1974 s-a făcut și film după nuvelă, cu un scenariu modificat de autor. Dacă vrei să afli mai multe informații despre scriitorii brăileni intră pe http://www.litera13.ro/.

| PetreaBertis5424t explică:

Dau funda