| LoquitaSeMutaInViataReala a întrebat:

am o intrebare pentru cei ce au citit cartea Elevul Dima dintr-a Saptea, de Mihail Drumes. Ce parte din carte credeti ca ar fi potrivita pentru a o inscena? Daca aveti ceva idei, indicati, va rog, pagina aproximativa sau numele capitolului. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Precum si alte romane, acestea nu sunt alcatuite din "episoade" daca pot spune asa.Prin urmare daca ai incerca sa inscenezi o anumita parte depinzi si de celelalte, ori piesa nu ar mai avea coerenta.

Deaceea in teatru se interpreteaza nuvele, schite, sau alte particularitati ale literaturii...

| bogdan72 a răspuns:

Niciuna. Iti trebuie un roman decent ca sa il poti adapta pentru teatru.