| Me4ever1 a întrebat:

Am scris o povestire pe Wattpad. Link-ul este acesta: www.wattpad.com/myworks/52125778-viziuni.
Intrebarile mele sunt:
1. Va place povestirea?
2. Ce sfaturi imi dati?
3. Prin ce metode as putea atrage cititori?
Am ales categoria "Adolescenti" pentru ca e cea mai des citita categorie.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
1. Am citit doar o pagina, asta e tot momentan?
Parerea mea o ai si in comment. Mi-a placut mult.
Sunt sincer asa ca nu te supara. Nu este cine stie ce, exista mii de povesti mai faine dar felul in care povestesti pur si simplu m-a captivat.

Atunci cand s-a urcat in lift de exemplu. Ai realizat o atmosfera excelenta.

Nu este un masterpiece iar povestea in general este oarecum medie dar se vede ca ai foarte mult talent si ca iti place ceea ce faci. Nu renunta la asta!

2. In primul rand daca auzi ceva rau atunci nu te descuraja! Nu tuturor o sa le placa munca ta... *crede-ma, stiu asta prea bine*
Intotdeauna o sa existe hateri deci sa fii pregatita *emotional*.

Orice film/carte de succes are si persoane care pur si simplu nu pot s-o sufere.

Nu renunta! Niciodata sa nu abandonezi ceva la jumatate...

O sa auzi lucruri de genul "Esti praf", "am mai citit asa ceva de n ori", "plictisitor", "lasa-te"... asta intrucat lumea este invidioasa *rea*.
Nu pune la suflet lucrurile de genul.
Doar asa o sa poti ajunge departe.

Parerea ta conteaza cel mai mult.

3. Nu te supara pe mine dar niciodata nu o sa ai prea multi cititori pe wattpad. Cei din generatia noastra nu mai citesc nici macar ceea ce li se da la scoala, daramite sa citeasca din placere. Din putinul celor care mai citesc din placere ii scadem pe cei care nu vor sa se complice cu wattpad-ul si cu ce mai ramanem? Mda, nu ramanem cu multi oameni. sad

Succes!

Ps: Daca vrei sa ai succes pe wattpad atunci cel mai probabil trebuie sa scrii in engleza.

| Me4ever1 explică (pentru RainmakerX):

Hey!
Multumesc mult pentru sfaturi. Nu ma supar pe tine, din contra, apreciez mult ca esti simcer si iti exprimi parerea.
Ai dreptate, mai am nevoie de experienta, dar voi continua sa exersez.
In ceea ce ai spus despre hateri, ai suta la suta dreptate. Am fost descurajata de multe ori, dar am invatat sa trec peste parerile rautacioase ale celorlalti, atata timp cat imi place ceea ce fac. Cum ai spus si tu, "Parerea ta conteaza cel mai mult"
Si, ca o ultima idee, multa lume nu mai citeste in ziua de astazi. Toti prefera sa "stea" pe Facebook si alte retele de "socializare" care numai la socializare nu ajuta. Nu am nimic cu Facebook-ul, e doar parerea mea personala.
Si cand ai mentionat ca daca vreau sa am succes pe Wattpad cel mai probabil trebuie sa svriu in engleza, mu te pot contrazice. Stiu Engleza de cand eram mica, si m-am gandit si eu la ideea aceasta. Cred ca pana la urma voi traduce capitolil din povestire in engleza.

Inca o data multumesc mult pentru comentariul tau si pentru sfaturi, chiar inseamna mult ca cineva sa imiciteasca lucrarea.

Ps: Scuze pentru greselile gramaticale si pentru cele de exprimare, dar sunt pe tableta si nu sunt obisnuita sa scriu pe ea.

| RainmakerX a răspuns (pentru Me4ever1):

Mi-a facut placere! Oamenii sunt rai... unul mi-a spus mai demult ca nici macar nu s-a uitat peste ce facusem si mi-a dat dislike + un comm foarte naspa. Ma bucur sa vad ca generatia noastra nu e complet moarta.

Nu intru pe facebook decat daca am nevoie de ceva de pe grupul clasei... Nici mie nu imi place. Mi se pare o porcarie facuta numai asa, ca sa te dai mare cu lucrurile si prietenii pe care ii ai. Faci chat ca sa vada toata lumea ca ai multi prieteni si ca esti mare si tare...

Cu traducerea faci cum vrei. Atunci cand scrii sa-ti salvezi undeva si o copie notepad a capitolelor. Daca o sa ai o poveste cunoscuta poti da acest fisier unei edituri si poti incepe chiar sa faci bani din cartea respectiva. *s-o vezi prin librarii*

Profesoara mea de franceza a facut intr-un an o carte din care face bani si acum. *nu e mult dar putinul acela te bucura intrucat stii ca undeva in tara exista un om care ti-a citit cartea *
Nu e mare lucru... a fost doar o pagina. Daca nu imi placea atunci nu o citeam.

Succes la tradus!