| Timi_Timea_1997 a întrebat:

am si eu o intrebare...nu e cine stie ce.As dori sa stiu ce carti imi recomandati?
ps.am 15 ani,in general citesc carti politiste, dar si claditoare de caracter.mi-ar placea sa incerc si ceva de dragoste...ce-mi recomandati? cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| NicolasG a răspuns:

Uimitor ca mai exista tineri ce citesc....altceva decat pe facebook
si chiar mai uimitor ca te intereseaza ceva ca sa-ti zidesti caracterul. FELICITARI
an opinia mea carti speciale an acest domeniu gasesti la editura "little lamb" mai ales cele din sectiunea cartilor rare
nu cred sa dai de ele prin biblioteci
partea buna an scimb :sunt sxtrm de ieftine
BAFTA

| Timi_Timea_1997 explică (pentru NicolasG):

Mi-ai putea da cateva exemple din aceste carti, te rog? funda!

| Pufffx a răspuns (pentru Timi_Timea_1997):

Uite aici site-ul despre care ti-a spus http://littlelamb.ro/index.php?categoryID=78&offset=10
Fata din castel
Casa iubiri
Porumbelul alb
Nimeni nu ma iubeste.
Gasesti acolo
Bafta:*

| NicolasG a răspuns (pentru Timi_Timea_1997):

Buna
nu stiu daca ai citit cartile de la editura little lamb
cateva din cele care mi-au placut:cuibul de pasari, rubinul pierdut, an slujba regelui si FOARTE BUNE:la rascruce, greseala lui tom watkins
sper ca printre celelalte andatoriri scolare sa te poti bucura si de aceste lecturi
mult succes

15 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

N-o sa-ti ofer carti de Nicky Sparks, sau cele scrise de surorile Bronte, ori Jane Austen, ori vome cu vampiri sau pustoaice ce se cred speciale, indragostite.Nu fac chiar atat de mult rau celor din jurul meu.

Citeste "Vanatorul de zmeie" al lui Khaled Hosseini.Am mai spus-o si o voi repeta, e o altfel de dragoste, una mult, mult mai puternica decat cele ce le vezi in cartile conventionale de dragoste.Cu mult mai calitativa si mai emotionala, decat cele conventionale.O gasesti si-n PDF.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Dumnezău):

De unde descarci? Eu nu gasesc...

| Euletitia a răspuns:

Buna!
1. "Elevul Dima idntr-a saptea"-Mihail Drumes
2."Insula"-Margaret Mitchell
3. "Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
4. "Jane Eyre"-Charlotte Bronte
5. "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
6."Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade
7. "Maitreyi"-Mircea Eliade
8. "Coliba unchiului Tom"-harriet Beecher Stowe
9. "Madame BOvary"-Gustave Falubert
10. "Qvo vadis"-Sienckiewicz
11. "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"- Camil Petrescu
12. "David Copperfield"-Charles Dickens
13. "Toate panzekle sus"-radu Tudoran
14. "Doi ani de vacanta"-Jules Verne
15. "Panza de paianjen"-Cella Serghi
Lectura placuta orice ai alege!

| Pufffx a răspuns:

Pai
1 Invitatie la vals Mihail Drumes
2.Maitrey Mircea Eliade
3.O scrisaore de dragoste Miahil Drumes
4Elevul Dima dintra saptea Mihail Drumes.
5Mandrie si prejudecata – Jane Austen
6.La rascruce de vanturi – Emily Bronte
7.Pe aripile vantului – Margaret Mitchell.
8. Dama cu camelii – Alexandre Dumas
La unel le gasesti descrierea aici
http://www.teacup.ro/pg/pages/view/58301/
Bafta:* la citit.

| Timi_Timea_1997 explică (pentru Pufffx):

1,5,6,le-am citit deja, despre celelalte am auzit...sunt bune, si am sa le incerc, iti multumesc pentru raspuns

| SkyIsMyLimit a răspuns:

Eu am citit "Mandrie si prejudecata"de Jane Austen si "Contele de Monte-Cristo"de Alexandre Dumas...mie imi place mai mult opera lui Alexandre Dumas si ti-o recomand....Acum..depinde de tine!

| flore45 a răspuns:

Citeste Hotel de Artur Hailey sau chipul fara masca de Sidney Sheldon, ambele sunt politiste... sper sa iti fiu de folos.

| Lorena_2784 a răspuns:

"Cercul Secret "
"Daca ti-as spune ca te iubesc ar trebui sa te omor"(aceasta o poti cumpara cu revista BRAVO cu doar 11 lei
"Micutele mincinoase"
"Eve"

si mai muuuulte gasesti aici http://www.ledabooks.ro/

Funda?

| Kaliiii a răspuns:

Deci eu am citit Leviathan, imprumutata de la biblioteca. Iti dau un mic rezumat, sa stii despre ce este. Actiunea se petrece langa Paris. Un barbat se muta intr-un orasel mai retras si se indragosteste de o fata Angele, care lucreaza la o spalatorie si in anumite zile iesea cu barbatii de la un restaurant - O obliga cea care detinea localul pentru ca Angele acolo locuia. - iar acel barbat care s-a mutat ii dadea intalniri dar nu ii oferea bani ca cei de la restaurant. Si mai tarziu dupa ce acesta era din ce in ce mai indragositit de ea, se plimba cu ea pe marginea unui lac si incearca sa o omoare... Cam atat, sper sa fie pe placul tau, nu am dat toate detaliile din carte pentru a mai descoperii si tu multe altele pe parcurs. Este foarte interesanta

| FLoriinaaa a răspuns:

Incearca toat romanele de Horia Tecuceanu.Sunt politiste.Mi-au placut.si eu am tot 15 ani si ador sa citesc.Ca romane de dragoste, iti recomand orice roman de Nicholas Sparks.Sunt superbe.Sunt foarte ffrumoase si Mihail Drumes-Scrisoare de dragoste si Invitatia la vals, Radu Tudoran-Fiul risipitor sau Cella Serghi-Panza de paianjen.Cu toate sunt foarte frumoase.Vara asta am citit Ion de L.Rebreanu si mi-a placut foarte mult.Mi-am cumparat si Paunul alb, sar nu mai stiu numele scriitorului, si Cismigiu&Comp de Grigore Bajenaru.Nu le-am citit, dar am auzit doar pareri bune despre ele.

Sper ca raspunsul sa iti fie de folos.kiss

| Timi_Timea_1997 explică (pentru FLoriinaaa):

Mersi...dar de la mihail drumes, pana la ultima le-am citit deja

| Tamarika a răspuns:

Iti recomand din toata nima sa citesti romanul Tema pentru acasa de Nicolae Dabija
Eu l-am citit la 11 ani si l-am inteles, iar tu la 15 100% ca il vei intelege...