| Lorely a întrebat:

As avea nevoie de o sceneta cu 2-3 personaje, in care sa fie in centrul atentiei copilul. Sau macar niste idei cat de cat dezvoltate ca sa pot scrie pe marginea lor o sceneta. Va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| MadaMadalina1234 a răspuns:

Nu stiu daca te referi chiar la asta...
Dna Daniela si fiul sau, care se dovedea a fi o adevarata povara pentru parintii sai, s-au dus de Sf. Andrei la un prieten mai vechi de-al dnei.
- Buna ziua, Nea Andrei! El este Mihai fiul meu.
- Foarte dragalas. Pare a fi un baiat cuminte.
Asteptati-ma sa va aduc un ceai. spune Nea Andrei.
- Nu, domnule! Mihai, poti sa te duci sa iei ceaiul din bucatarie?
- Da, mami!
In timp ce Mihaita se chinuia sa ia ibricul cu ceai, l-a varsat pe el. Apoi:
- Mama! Uite ce am facut... Mama... ma frige, ma frige! Chemati spitalul la mine!
- Ce-ai mai patit copil obraznic?!? Tu nu stii sa te porti nici macar in public. Sa-ti fie rusine! La scoala asa te invata? Ehaa... Pai de-acuma schimbam foaia. Nu te mai las cu baietii sa jucati fotball in weekend-ul asta.
Baiatul bosumflat s-a duc la nea Andrei si spune:

- Nea Andrei, tu ma iubesti pe mine, nu? facand o fata pe catelus plouat.
- Pai, Mihaita, de-abia ne-am cunoscut. Poate ne mai intalnim noi, asa ca barbatii adevarati, spune el razand.
Se facuse ora 19:00 si era intuneric.
Dna Daniela, incercand in drum spre casa sa-l mai "zguduie" pe Mihaita, i-a facut saracului copil un cap patrat. Dar sa fim sinceri, o merita! Nazbatiile sale nu s-au terminat aici! Mai sunt o gramada sa stiti!
Sper ca te-am ajutat...
Funda? happy