| Anghel_Silviu_Costel_1986 a întrebat:

Salut TPU. As vrea sa stiu daca mai sunt si alte carti pe asemanatoare cu cartea Puterea obisnuintei, sau carti pe subiectul din carte, formarea deprinderilor.
Sper ca asta e categoria la care trebuia sa pun intrebarea. Astept raspunsuri

1 răspuns:
| Kamiyashiro a răspuns:

Toate cărțile care sunt sub sintagma „Do it yourself" sau POȚI SĂ FACI SINGUR.
Toate cărțile care conțin metode de a construi, modifica sau repara lucrurile de unul singur fără ajutorul direct al profesioniștilor sau al experților.
Eu am văzut astfel de cărticele chiar si la Leroy Merlin desore grădinărit sau montaj diverse instalații. Te ajută cum să formezi diverse depinderi și priceperi.
Daca te referi doar la obișnuite si formarea lor ca sa te disciplinezi tu singur, sunt tot manualele de DIY (do it yourself) dar pe psihologie care tratează tema in mare si în general. De exemplu o lege descoperita de psihologi este ca ai nevoie de 60 de zile sa formezi un obicei care apoi devine automat. Cum ar fi sa te trezești la o oră fixa fără ceas. Apoi sunt obiceiurile specifice pentru muschi, pentru nervi etc. Daca faci sport, obosnuita efortului de a ridica greutăți, de a alerga in ritm etc se deprind tot in 60 de zile, dupa care devin usor de făcut in mod automatizat. Există programarea neuro-lingvistică care se ocupă de domeniul ăsta. De exemplu vrei sa deprinzi mersul pe bicicletă. In NLP (programare neuro lingvistică) se pune accent pe metodă pașilor de executat. Prima dată ești atent la mâini sa ții echilibrul bicicletei si al tău in raport cu bicicketa, te uiți la pedala sa iti fie piciorul bine ancorat, privești puțin in față la 15m ca sa vezi eventualele obstacole din drum, etc... Adică unde sa distribui atentia ta cand efectuezi sport, munca sau meditație.