| Magda2016 a întrebat:

SALUT TPU! Astazi am o intrebare pentru cei ca mine,fani fantasy(fictiune),va rog sa imi spuneti nistre titluri de carti apartinand acestui gen,nu vreau noutati ca divergent,stapanul inelelor,tunele, etc.As vrea carti citite de voi care v-au placut in mod special indiferent de ce au spus altii, va rog argumentati de ce v-au placut!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Magda!
Cartea in stil fantasy preferata de mine a fost "Povestea fara sfarsit"-Michael Ende. De ce? Pentru ca iubesc cartile cu personaje-copii (iar Bastian mi-a fost drag inca din primele pagini ale cartii, de cand citea, singur si nefericit, in mansarda scolii sale), pentru ca mi s-a parut o aventura de cunoastere fascinanta, pentru ca m-au ''vrajit'' descrierile taramului Fantaziei, pentru ca stilul autorului este, in opinia mea, mult peste cel al autorilor de gen din anii 2000.
Ti-o recomand calduros! Lectura faina!

| Magda2016 explică (pentru Cameliapantiru):

Mi-a placut raspunsul tau, chiar mult.Iti spun sincer ca am citit-o dar motivul mi-a placut! Funda!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Magda2016):

Mersi!

| Magda2016 explică (pentru Cameliapantiru):

Cu placere!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In genul fantasy iti recomand cartile scrise de:
-George R.R. Martin, in special ciclul Cantec de gheata si foc.
-Roger Joseph Zelazny, in special ciclul Cronicile Amberului.
-J.K. Rowling - ciclul Harry Potter.
Pe internet mai gasesti multi autori de fantasy, poti vedea lista de autori pe ro.wikipedia.org.

| InVisible99 a răspuns:

Eu cand caut o carte buna merg pe siteurile editurilor, de exemplu rao, cauti la fantasy si de acolo iti alegi cartea ghidandu-te dupa rezumat sau cauta pe google si cauta recenzii/recomandari.
Eu nu citesc fantasy ca altfel te ajutam big grin