| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreo carte care v-a placut cel mai mult? Care? De ce? Mi-ar placea sa citesc parerile voastre despre diferite carti

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7-a, nu știu mi-a plăcut mult că te trece prin tot felul de stări și mi-a plăcut mut personajul principal și ceilalți, e un univers cu care am rezonat foarte mult, mi-e foarte drag de cartea aia de când eram în clasa a 6-a/a 7-a și am citit-o prima dată. nu știu să zic de ce mi-a plăcut așa mult, trebuie s-o încerci să-ți dai seama.
Și mi-a mai rămas din copilărie în cap Heidi fetița munților, era foarte fain descris peisajul ăla de munte și cum dormea ea în fân și se ducea și se plimba pe munte.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Heidi a fost prima carte pe care am citit-o stiu ca am citit-o pe la 10 11 ani, mi s-a parut destul de buna, atat de buna incat am terminato intr o saptamana... nu e asa de mult... la cele 200 de pagini pe care le avea(din cate imi amintesc) dar la vremea aia mi s-a parut destul de buna

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o carte chiar frumoasă pentru copii, și cred că și pentru adulți e o scăpare „în natură" destul de bună mai ales când te sufocă orașul big grin

| sabin89 a răspuns:

De acord cu Clytia, Ana Karenina e o carte de nota zece. Tot cam de nivelul ăsta, şi cam în acelaşi gen, mi s-au părut Forsyte saga şi Casa Buddenbrook - cărţi care merită citite, după părerea mea.

| zurick a răspuns:

1Q84 De Haruki Murakami

| AvalohAlyn a răspuns:

Cărțile Dr.Vasi Radulescu, Medium Medical(SPAM) și Cișmigiu and Como(Grigore and Como) +Elevul Dima dintr-a saptea

| FreddieM a răspuns:

Scurta istorie a timpului de Stephen Hawking. Intelegi multe daca o citesti.
Pace

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia, cea mai importantă carte din toate timpurile. Recomand!winking

| TheGentleman a răspuns:

1. Singur pe lume (Hector Malot)
2. Robinson Crusoe (Daniel Defoe)
3. Contele de Monte Cristo
4. Jurnalul Fericirii (Steinhardt)
5. Dăruind vei dobândi (idem)
6. De neoprit/Life Without Limits (Nick Vujicic)
7. Harry Potter (J.K Rowling)
8. Memorialul Durerii (Lucia Hossu Longin)

| Clytia a răspuns:

"Anna Karenina" - de la realismul incontestabil, temele abordate, la conturarea în detaliu a personajelor - totul mi-a plăcut la această carte!

| qDani32 a răspuns:

'Hotu de carti' e una buna

| anonim_4396 explică (pentru qDani32):

La,,Hotul de carti,, am vazut doar filmul, dintr o activitate la scoala... cartea inca nu am citit-o, dar cel putin filmul este grozav

| qDani32 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea, prima data am vazut filmul si dupa am citit cartea. Totusi in film nu se arata unele scene chiar importante

| anonim_4396 explică (pentru qDani32):

Mereu cartile vor fi mai bune. Am citit IT The shining Dr sleep de stephen king marile sperante de dickens, o catastrofa totala adaptarile(desi dr sleep mi s-a parut putin mai buna). Acum citesc trilogia Transformarea... si mi e frica sa ma uit la serial dupa carte, pentru a nu i strica farmecul