| DeliNes a întrebat:

Salut TpU! Care sunt pasii de urmat pentru a publica o carte?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DeliNes explică:

Exista doua tipuri de publicari.

Traditionala si Self-Publishing

Cea traditionala presupune sa prezinti manuscrisul cartii tale, impreuna cu alte informatii (informatii despre tine, specificul cartii, audienta cartii, etc, lucruri ce pot ajuta editura sa aleaga daca vor sa publice cartea sau nu).

Ei iti vor da un raspuns, daca accepta publicarea cartii, te vor cheama, in termen de 30 de zile de cand ai trimis manuscriptul, sa discutati un contract.

Apoi o sa te ajute sa corectezi anumite greseli sau sa imbunatatesti niste idei, sa alegi formatul si coperta.

Iar la sfarsit vine promovarea cartii, care, in general, e achitata de autor.

Self-Publishing, in general, inseamna fie sa platesti editura sa iti publice cartea. Mai recent exista si varianta eBook, unde iti publici cartea sub forma virtuala pe siteuri care sunt specializate in asta. Multe siteuri de carti eBook iti dau si optiunea de a opta spre carti reale care pot fi comandade de pe site de cititori, iar tu vei primi o parte din profit.

| P3d1a a răspuns (pentru DeliNes):

Am uitat sa completez. Manuscriptul trebuie prezentat unei edituri care este specializata in categoria cartii tale.

Poti opta si sa angajezi un agent care se ocupa cu lucrul asta, care o sa iti caute o editura si o sa iti discute contractul personal.

| DeliNes explică (pentru P3d1a):

Stii cumva cam cat ar costa publicarea traditionala?

| P3d1a a răspuns (pentru DeliNes):

Depinde de cate pagini are cartea, ce marime sa aiba paginile, cate dintre pagini sa fie color, cate alb-negru, ce fel de hartie sa fie folosita (paginile acelea subtiri care se rup usor sunt mult mai ieftine decat cele rezistente, ca exemplu.)

Pretul difera si de la editura la editura.

Uite aici o editura care iti ofera un calculator de pret pentru serviciile lor: http://printatu.ro/td_carti.php

Insa daca ai o carte buna, pe care editura va considera ca o poate vinde, o sa o tipareasca gratis, in schimbul unei parti din profitul de vanzari.

| DeliNes explică (pentru P3d1a):

Multumesc!