| Danescu_Madalin_2000 a întrebat:

ce parere aveti de cartea Crima si Pedeapsa a lui Feodor Dostoiewski?, merita citita?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, merita orice citit de la Dostoieswki, e un autor foarte bun si operele lui sunt destul de complexe.

| corolav a răspuns:

Greutatea nu este într-atît de a-l citi pe Dostoievski cît de a putea pătrunde în filosofia și felul de viață al omului rus, pe la aproximativ între 1850 - 1880. Plus dificultatea de a-l pătrunde pe Dostoievski, precum și pe Tolstoi.
Povestea, în romanul Dostoievskian, crima propriu - zisă și urmările ei, nu se consumă cu rapiditatea aventurilor romanelor lui Eugene Sue, Michel Zevaco, Alexandre Dumas, Edgar Wallace, Karl May, Victor Hugo și alți clasici ai romanelor de aventuri.
La Dostoievski cititorul trebuie să aibă o răbdare de fier pentru a ajunge la un nu moment atractiv. Atmosfera e sumbră, închisă, tristă, întrecînd-o chiar și pe aceea a „Misterelor Londrei" sau a romanelor lui Dickens.
Despre Dostoievski, se poate spune că are geniu dar, parafrazînd un titlu celebru, e „un geniu pustiu". E multă metafizică în construcția personajelor sale, a narațiunii acțiunii.
Dacă cititorul nu are o pregătire prealabilă asupra vieții omului rus din secolul al XIX -lea, a societății, a istoriei Rusiei din acea vreme, lectura cărților lui Dostoievski va fi o povară de la primele pagini.
Părerea mea poate fi subiectivă dar rămîne de văzut cum vei suporta o asemenea lectură.
Să ai sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu am suportat stilul in primele douazeci de pagini. scrie prost chiar daca e dostoievski. daca treci spre deosebire de mine peste asta miezul pare interesantlaughingadica alternative de a fi supraom

| JonSnow a răspuns:

Da merita!