| Jus7t a întrebat:

Salut TPU.

Ce părere aveți de cartea "În sălbăticie" de Jon Krakauer?

Deși o știu de mult timp nu am vrut să o citesc pentru că deja știam în mare ce se întâmplă de pe la alții, citisem întâi articole despre asta și am zis că n-are rost.
Am tot văzut că e recomandată și lăudată și am zis să încerc totuși.
Nu am putut să o termin pentru că mă plictisește, îmi e antipatic personajul principal, consider că are probleme la mansardă, că e egoist și altele.
Nu știu ce e interesant la el sau la povestea lui.
Acele lecții de viață ți le poate spune și psihologul sau psihiatrul.
E trist ce a pățit, dar nu cred că era așa interesant încât să scrii o carte despre asta.

Oricum, am citit și păreri bune despre ea, e ok, puteți spune ce v-a plăcut vouă la ea, poate pot să privesc din alt unghi și să mi se pară și mie interesantă totuși.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vrut sa se descopere pe sine, sa se contopeasca cu natura...mi se pare un mai mult un caz patologic decat un roman de succes.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg care ar putea fi motivele pentru care protagonistul e demn de admirat.Ma irita codul lui moral si mi se pare ipocrit daca tinem cont ca toata calatoria lui nechibzuita a fost un fel de razbunare impotriva parintilor lui.Si calatoria lui mi se pare doar o sinucidere planificata in detaliu, pe o perioada mai lunga de timp.Pentru oricine era evident ca nu avea sa supravietuiasca.Nu e nimic nobil intr-o sinucidere atat de inutila.Mai ales ca viitorul lui parea promitator.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Păi tocmai straight face și nu pot să înțeleg ce au în cap oamenii care îl admiră și mai zic că el a avut curajul să fie ce nu au avut ei curajul laughing
Nu merită nici 5 lei cartea aia, după mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

A vrut sa se descopere pe sine, sa se contopeasca cu natura...mi se pare un mai mult un caz patologic decat un roman de succes.

| troleibuz a răspuns:

Ai vazut filmul? Este impresionant. Dar nu as citi cartea.

| Jus7t explică (pentru troleibuz):

Nu, doar câteva secvențe, o să mă uit la el dar am vrut să văd de ce tot e așa lăudată și recomandă cartea.