| MadalinGGG a întrebat:

Ce trebuie sa învăț la adjective la engleză? Urgent dau funda promit!
Sunt clasa a9- a

4 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Pozitia lor in propozitie
Cum le derivezi din alte cuvinte
Grade de fomparatie

| tudorvolcano a răspuns:

Adjectivul în limba engleză precede tot timpul substantivul când e atribut. Nu se acordă în gen, număr sau caz, cum e în limba română.
Grade de comparație:
Pozitiv: He is rich. ( El este bogat. ) Nicio terminație
Comparativ: He is richer. ( El este mai bogat. ) Terminația -er
Superlativ: He is the richest ( El este cel mai bogat ) Terminația -est

Adjectivele cu mai mult de 2 silabe nu au desinențe, ci folosesc more + adjectiv la comparativ și the most + adjectiv la superlativ

Adjective neregulate:
-little, less, least
-much, more, most
-many, more, most
-good, better, best
-bad, worse, worst
-ill, worse, worst
-evil, worse, worst
-old, older/elder, oldest/eldest
-far, farther/further, farthest/furthest

| BlankWhite a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la biblioteca si sa cauti acolo carti de gramatica in limba engleza ori sa iti cumperi un memorator de limba engleza si acolo vei gasi capitolele pe care trebuie sa le cunosti pentru a te perfectiona in aceasta limba.Gramatica limbii engleze e foarte vasta la fel ca orice limba, asa ca de accea iti dau sfatul de a merge la biblioteca ori librarie.Succes!