| Bugabuga12365 a întrebat:

Salut,TPU! Cine stie o carte foarte interesanta,ceva mai greu de inteles,mai,, inteligenta".

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

.Salut
Paulo choelo - alchimistul
charles manz disciplina emotionala"
Din seria romane polițiste : „Criză și dialog", „Trilogia de apă" și „Cartușiera gri" de Nicolae Rotaru; „Ancheta în infern", „Crimă prin mica publicitate", Enigmă la mansardă și „Coșmar" de Rodica Ojog.
Deprimism : „Ultima suflare" de Gelu Vlașin.
Filosofie: „Teoria Fatalismului" de Vasile Conta;
„Siogismele Maladiei", „Lacrimi și Sfinți", „Pe culmile disperării" și „Amurgul gândurilor" de Emil Cioran,„Despărțirea de Goethe", „Pagini despre sufletul românesc" și „Devenirea în ființă" de C.Noica.
Romane experimentale : „Înmormântări", și „Cartea Oltului" de Bogza; „Lada cu Nuci" și „Brom" de H.Bonciu.
Și Romane de Dragoste: „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu, „Maitreyi" și „Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, „Enigma Otiliei" de George Călinescu

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Mircea Cartarescu - REM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hector Malot - Singur pe lume ( mi-a plăcut foarte mult ).
Nuntă în cer - Mircea Eliade;
Marele speranțe - Charles Dickens, etc. Succes!

| tomthecat a răspuns:

O carte foarte interesantă care poate fi citită şi chiar ascultată online :

http://tomisthecat.ro/crestinism-pur-si-simplu-c-s-lewis/

| LanGooP a răspuns:

Incearca volume gen: Soapte de Kontz, si multe altele

| Shiatat a răspuns:

Am citi multe carti dar Singur pe lume mi-a placut cel mai mult. Funda

| fockewulf a răspuns:

Hanny Alders - Amurgul templierilor
Umberto Eco - Numele trandafirului

| cosminvasile a răspuns:

Gorin no sho de miyamoto musashi

| Bugabuga12365 explică:

Sa nu fie scrisa de un roman