| RonaldoGOAT a întrebat:

Salut TPU, imi poate explica cineva cu ce carti ar trebui sa incep, la literatura universala?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

"în 31 Ianuarie | RonaldoGOAT a întrebat:
Fetelor, ce parere aveti despre cartea lui Hermann Hesse, "Lupul de stepa,,? Sunt un initiat in literatura universala"

Păi asta este întrebare demnă de un "inițiat în literatura universală"?

Sau ești atât de "inițiat" încât nici măcar nu știi ce înseamnă cuvântul "inițiat"?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lev Tolstoi: Razboi si pace
De cate ori o citesti, fiecare data vei intelege altfel continutul!

| CostinAlamariu a răspuns:

Dostokevski

| McClaire a răspuns:

Ai putea citi din literatura franceză romane de ale lui Alexandru Dumas: Regina Margot, Doamna de Mosoreu (nu știu dacă am scris corect), Contele de Monte-Cristo etc.
De asemenea, dacă nu ai citit romane din literatura britanică: Mândrie și prejudecată, Jane Eyre, poți încerca și romane de Surorile Brontè. Dacă vrei ceva mai actual, sincer eu citesc multe clasice, așa că nu te pot ajuta așa mult. Dar cărți care mi-au plăcut mai sunt MISTERELE PARISULUI de Eugene Sue sau ARHIVA LUMINII DE FURTUNA este o serie de mai multe romane de literatura fantasty, scrise de Brandon Sanderson. Cam asta te pot ajuta…