| HyperionMarcus a întrebat:

Imi puteti de exemple de carti eroice (gen Spartacus, Iliada, sau Regel Arthur)?

Răspuns Câştigător
| SebylVane1890 a răspuns:

Epopeea lui Ghilgames-lipseste mult din ea dar este superba.
Odiseea -Homer
Misterele Romei-Maffio Savelli
Nu prea citesc litaratura de genul, deci astea sunt singurele variante care mi-au venit acum, avand in vedere ca nu am luat in calcul eroul metaforiclaughing
Se mai potriveste si 'Adam si Eva" de Rebreanu putin in categoria asta.Merita oricum citita si cred ca o sa iti placahappy

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Silmarillion,Hobbitul,Stapanul inelelor-J.R.R Tolkien(cartile sunt in ordinea in care se desfasoara evenimetele)

| InnocentSίn a răspuns:

50 Shades of Grey

| HyperionMarcus explică (pentru InnocentSίn):

Mda, am spus eroice(de la erou), nu erotice...