| Alvin_8845 a întrebat:

Imi puteti recomanda ceva carti despre cele 2 razboaie mondiale, holocaust respectiv Adolf Hitler?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Cartea lui Primo Levi e impresionanta, la fel si jurnalul lui Anne Frank.

Eu le-am citit pe toate in Engleza, pe Kindle.
Uite alte cateva carti bune:
Elie Wiesel - Night (Night Trilogy)
Miklos Nyiszli - Auschwitz: A Doctor's Eyewitness Account
Sara Nomberg-Przytyk - Auschwitz: True Tales From a Grotesque Land
Krystyna Chiger - The Girl in the Green Sweater: A Life in Holocaust's Shadow
Louis Brandsdorfer - The Bleeding Sky

5 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

"Al Doilea Război Mondial", Lothar Grunchman.
"7 lideri în război", Marc Ferro.
"Testamentul lui Hitler", Herman Rothman
"Cruciada lui Himmler, Christopher Hale.
"Fortăreaţa Ploieşti. Campania pentru distrugerea petrolului lui Hitler", Jay A. Stout
"Memorii", CGE Mannerheim
"Dosarul Hitler", Henrik Eberie, Matthias Uhl
"Armata, mareşalul şi evreii", Alex Mihai Stoenescu
"Cazul Rudolf Hess. Dezetor sau pacifist?", Lynn Picknett Clive, Prince Stephen Prior
"Dosarul Berlin", Leon Berger.
Hitler in Argentina. Viata Fuhrerului dupa Al Doilea Razboi Mondial
Simon Dunstan, Gerrard Williams
Jacques de Launay - Mari decizii ale celui de-al doilea razboi mondial
Ion S. Dumitru - Tancuri in flacari.Amintiri din cel de-al doilea razboi mondial
Bevin Alexander - Cum ar fi putut castiga Hitler al doilea razboi mondial
Gheorghe Buzatu - Din istoria secreta a celui de-al doilea razboi mondial
Victor Suvorov - De ce a pierdut Uniunea Sovietica al doilea razboi mondial?
Maurice Baumont - Marea conjuratie impotriva lui Hitler
Marian Podkowinski - Hitler si clanul lui
"Noaptea", de Elie Wiesel
Geamantanul Hanei, de Karen Levine
Rugă pentru Kateřina Horovitzová, de Arnošt Lustig
Lea, Povestea familiei mele, de Andrei Klein
Memoria Holocaustulu
CINCI ANI LA AUSCHWITZ – WIESLAW KIELAR
Capesius, farmacistul de la Auschwitz - Dieter Schlesak
Nenorocirea secolului. Despre communism, Nazism... - Alain Besancon
Un secret - Philippe Grimbert

186 de trepte Mauthausen de Christian Bernadac
Am fost medic la Auschwitz de Nyszli miklos
Ingerul mortii - Doctorul Mengele de Mihai Stoian
Cuptoarele lui Hitler de Olga Lengyel
Gunther Schwarberg - Medicul SS si copiii
Procesul de la Nurnberg de Joe.J.Heydecker, Johannes Leeb
Adolf Hitler-Hedwig Gusto
Ultimele zile cu Adolf Hitler, de Erich Kempka
Hitler: Reden Und Proklamationen 1932-1945
Convorbiri în jurul mesei
Carte de Adolf Hitler
Mein Kampf
Carte de Adolf Hitler

| almirock a răspuns:

Jurnalul Annei Frank, Iubirea secreta a Annei Frank, Doctor la Auschwitz, Hoţul de cărţi.

| DannyBlackz a răspuns:

Cea mai vanduta carte la ora actuala despre perioada lui Adolf este
Bibliotecara de la Auschwitz – O poti cumpara de aici la doar 20 de lei http://www.carti365.com/department/carti/page/2/

| DanyGTO a răspuns:

Pentru Adolf...Mein Kampf 1 si 2

| Cassiopea a răspuns:

Carti despre holocaust(si implicit despre al 2lea razboi mondial):
Jurnalul lui Anna Frank
Baiatul cu pijamale in dungi
186 de trepte Mauthausen
Daca acesta e un om - Primo Levi
Hotul de carti
Despre Hitler nu stiu alta in afara de Mein Kampf (Lupta mea)

| Radu284 a răspuns (pentru Cassiopea):

Cartea lui Primo Levi e impresionanta, la fel si jurnalul lui Anne Frank.

Eu le-am citit pe toate in Engleza, pe Kindle.
Uite alte cateva carti bune:
Elie Wiesel - Night (Night Trilogy)
Miklos Nyiszli - Auschwitz: A Doctor's Eyewitness Account
Sara Nomberg-Przytyk - Auschwitz: True Tales From a Grotesque Land
Krystyna Chiger - The Girl in the Green Sweater: A Life in Holocaust's Shadow
Louis Brandsdorfer - The Bleeding Sky