| TakeItSlowXD a întrebat:

M-ar interesa nişte cărţi. nu ştiu exact cum să mă exprim. Să fie vorba despre viaţa de adolescent... să conţină şi nişte romantism şi tragedie. Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Mihail Drumes - "Elevul Dima dintr-a saptea" e lacrimogena. Mi-a dat universul peste cap cartea asta, pentru multa vreme; "Invitatie la vals", " Declaratie de dragoste" happy Spor la citit. Cred ca or sa iti placa!

13 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Citeste "Enigma Otiliei"

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

- Enigma Otiliei
- Ion
- Romanul adolescentului miop
- Clubul Dante
- Cireşarii

Pa-pa.

| mariacris98 a răspuns:

1. "Fericirea Începe Astăzi" Jamie McGuire (cartea mea preferată)
2. "Născută la Miezul Nopții" C.C. Hunter
3. "Trezită în Zori de Zi" C.C. Hunter
4. "Îngerul Nopții" Becca Fitzpatrick
5. "Crescendo" Becca Fitzpatrick
6. "Tăcere" Becca Fitzpatrick
7. Seria "Academia Vampirilor" (6 volume) de Richelle Mead
8. "Chimie Perfectă" Simone Elkeles
9. "Legile Atracției" Simone Elkeles
10. "Reacție în Lanț" Simone Elkeles
11. "Creatura" Nely Cab
12. "Evernight" Claudia Gray
13. "Visătoarea" Claudia Gray
14. "Zece Lucruri pe care le-am Făcut și Probabil N-at fi Trebuit" Sarah Mlynowski
15. "Probabilitatea Statistică de a te Îndrăgosti la prima Vedere" Jennifer E. Smith
16. "Destine la Limită" Katy McGarry (superbă carte)
17. "E Ușor să te Iubesc" Tamara Webber (superbă)
18. "Predestinați" Josephine Angelini
19. Seria "Instrumente Mortale" (4 volume) Cassandra Clare
20. Seria "Dispozitive Infernale" (2 volume) Cassandra Clare
21. Seria "Divergent" (2 volume) Veronica Roth (o serie incredibilă).
22. "Sub Aceeași Stea" John Green
23. "Mare Tranquilitatis" Katja Millay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol, nimic din raspunsurile pe care le-am citit aici nu mi se pare ca au vreo legatura cu ce ai cerut tu. laughing
Te referi la carti young adult, nu?
Nu le am cu genul, sincer, singura serie care imi vine acum in cap e Chimie Perfecta. Si Micutele mincinoase... Dar o sa-ti spun daca imi mai amintesc cate ceva.

P.S: Cele mai bune exemple de romantism si tragedie sunt Romeo si Julietta si Lorelei (de I. Teodoreanu).

| GabrielaIoana a răspuns:

Stiu o carte care ti-ar place sigur am citit-o anul trecut(eu am 17 ani, pe atunci aveam 16 si mi-a placut foarte mult). Cartea se numeste Vrajitoarea din Portobello de Paulo Coelho.
Iti fac o scurta descriere.O fata din Romania, este adoptata de o familie de libanezi. Fata creste in Beirut, noua ei familie are bani si pozitie sociala. Asta pana intr-o zi cand "vede" inceputul razboiului civil din Liban.
Parintii hotarasc sa emigreze in Anglia, fata urmeaza o facultate in Londra. Foarte tanara, se casatoreste si face un copil, sotul ei fiind de asemenea foarte tanar. Acesta ii arata Atenei, scrieri vechi in care este mentionata meditatia prin dans. Atena se perfectioneaza in domeniul asta dar problemele financiare o fac sa se desparta de sot. Asa ca, femeie singura, tanara si cu un copil, pleaca in desertul Arabiei unde ia lectii de caligrafie si viata de la un intelept.
Lucrurile merg bine in plan profesional, este angajata de un emir si castiga multi bani. Evident, Atena se decide ca ceva ii lipseste si pleaca in Romania in cautarea mamei biologice. O gaseste, dar intalneste si pe cea care avea sa-i devina maestra.
Ca sa inchei, Atena se intoarce la Londra, intra in contact cu Mama, isi formeaza un grup de oameni cu care mediteaza (este vorba de meditatia prin dans), face predictii, anunta boli, intra in conflict cu Biserica Catolica, au loc conflicte si multe altele.
E o carte care dupa primele 20 de pagini te va captiva.Merita,ti-o recomand!

| Mwha a răspuns:

Ce zici de Eve? Este o carte frumoasa care te va duce cu mintea in viitor.

| zuziOoO a răspuns:

Micutele mincinoase de sara shepard! sunt mai multe volume, exista si un serial dupa aceste carti

| Swordsman a răspuns:

Colectia Ciresarii.

| Iku a răspuns:

Jurnalul unui pusti=]]. Are mai multe volume, ei, intr-o seara am citit 74 de pagini. Este foarte interesanta.
Twilight. Este cu vampiri, dar in principiu Bella este o adolescenta. Deci e buna. Cartea este de mii de ori mai bunaca filmul. Si finalul este diferit, oricum. O recomand tuturor.
Little Pretty Liars(Traducere: Micutele Mincinoase). Este o carte atat de frumoasa. Nu te saturi de ea( cel putin eu :)) ).
Evermore(Traducere : intodeauna) O carte minunata si atat de frumoooasa. Este atat de superba. Si are 2, 3 volume ( aparute in Romania).

In majoritatea cartilor este vorba despre fiinte magice.
Ei. le poti citi si pe http://www.fileshare.ro/ (cartile).
Lectura placuta!

| ReeBii a răspuns:

Buna! Incearca Insemnarile unei peustoaice. Are 4 volume.Este super cartea!

| Roxanna98Roxi a răspuns:

Pai o carte pe care am citit-o si mi-a placut f mult, a fost Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes. De asemenea, poti sa mai citesti si Cismigiu et company de Grigore Bajenaru (si aia mi-a placut).winking