| TsuyuAsui a întrebat:

Mă tot gândesc de ceva timp sa incep sa scriu o carte. Am ideea oarecum conturata in minte, m.am documentat și am tot citit sfaturi de pe internet, dar tot raman cu aceeași dilemă - cum încep primul capitol? M.am tot gândit, am incercat sa analizez și alte cărți, dar tot nu prea am conturata o idee clara in minte. Știu care este acțiunea de început, dar nu știu cum să o exprim.
Va rog, dacă mă puteți ajuta, faceti-o!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai n-avem de unde sa stim din moment ce nu stim nici subiectul. Oricum in niciun caz cu "ma numesc x, am atâția ani" laughing))) in caz de Doamne fereste te-ai fi gandit macar

| TsuyuAsui explică (pentru Adry05):

Stai liniștită, nici să mă omori si nu as fi scris așa?
Chiar mă pricep și m.am informat cum sa evit aceste clișee, dar mă refeream la faptul că nu prea știu din ce punct să încep să povestesc. Fata X trebuie să ia un colet adresat surorii ei, dar aceasta este răpită, victima trebuind să fie de fapt sora sa. Cam acesta este intriga.
Mersi oricum!

| Adry05 a răspuns (pentru TsuyuAsui):

Ai putea sa incepi din momentu in care e deja rapita si apoi se duce si reia povestea cronologic

| minrest a răspuns:

Scrie direct la al doilea capitol, sau la altul, sau la primul capitol, dar nu de la inceput. Dupa asta, te intorci si scrii inceputul, o sa iti fie mult mai clar, caci intr-o carte un pasaj este ''cerut'' de celelalte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce persoană scrii? Întâi? A treia?

| Robertandrei4858 a răspuns:

Încearcă sa nu copiezi din alte cărți, continutul original e cel mai bun