| nikollnyky a întrebat:

Salut TPU
Nu stiti ce sa invat pentru examenul la romana? Mai exat daca aveti un teast sau ceva! Puteti sa lasati lectiile pe care trebuie sa le invat
Multumesc! Funda:X

Răspuns Câştigător
| Dilaa98 a răspuns:

Păi trebuie sa repeti toată materia din clasele I-VIII :
- genurile literare (liric si epic)
*dramaticul,comedia nu se dau.
-speciile lirice (pastelul,doina, imnul + argumentari)
*balada de asemenea nu cred că se dă)
-specii epice ( basm, nuvela, schita, fabula + caracteristici si argumentare).
Dar cel mai posibil e sa se dea liric(pentru ca acum 2 ani s-a dat epic) cu argumentare pastel,semnificatia titlului in raport cu mesajul textului).
-moduri de expunere(descriere,dialog,naratiune)
-semnele de punctuatie si ortografice)
-sinonime,antonime,paromine,omonime,cuvinte pilisemantice...
-mijloace de imbogatire a vocabularului(derivare,compunere, conversiune, imprumuturi)
-patile de vorbire si functiile sintactice)
-sintaxa propozitiei( cu propozitii principale si subordonate : predicativa, subiectiva, atributiva.etc)

Si mai vezi si tu ce mai ai prin caiet.
Funda?happy

| AndreeeaDaniela a răspuns (pentru Dilaa98):

In programa de anul acesta nu mai intra decat pastelul le genul liric nu si imnul sau doina.

| Dilaa98 a răspuns (pentru AndreeeaDaniela):

Mie aşa mi s-a zis, dar cu siguranţă nu se va da.
A.da şi textul literar şi nonliterar.

3 răspunsuri:
| xDyaDya a răspuns:

Pe noi ne-a anunta despre genul liric si arcumentarea la specia de basm, acum nu stiu daca se da la fel si la voi. Oricum, nu e mai bine sa inveti toate lectiile? big grin Bafta!:*