| Dilaa98 a întrebat:

tongue Sunt in clasa a 8-a si as vrea sa stiu ce carti(romane in general) trebuie sa citesc care imi vor fi de folos si la liceu?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti citi "maitreyi", opera lui Mircea Eliade. e un roman de dragoste superb, plin de mister si cu introducere in fascinanta cultura indiana. In plus, il vei si studia la scoala in clasa a 10-a. Deci merita citit, parerea mea. Mai incearca si "enigma Otiliei", de George Calinescu, e un roman cu substanta si foarte frumos scris, care iti va lasa o impresie foarte buna(mie mi-a placut mult). Pe acesta il vei studia in clasa a 9-a si-l vei recapitula in a 10-a. Daca teintereseaza sa citesti si alte carti decat cele din programa scolara, iti recomand:
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"- Constantin Chirita
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes
"'Rebecca"- Daphne du Maurier
"David Copperfield"- Charles Dickens
"Moll Flanders"- Daniel Defoe
"Sfarsitul unei iubiri"- Graham Greene
"Doi ani de vacanta"- Jules Verne
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala si la Evaluarea Nationala!

| Dilaa98 explică (pentru Euletitia):

Am citit La Medeleni dintre astea. Ms mult pentu acest rasp, as dori carti pline de enigna, drama si iubire... fara aventuri! tongue

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Morometii
ion
ultima noapte de dragoste
enigma otiliei
padurea spanzuratilor

| Dilaa98 explică (pentru suntserios):

Am citit doar Morometii dintre acestea...Dar Romanul adocescentului miop?

| emag a răspuns:

Pentru Bac:
romane:
Enigma Otiliei- George Calinescu
Baltagul- Mihail Sadoveanu
Ion- Liviu Rebreanu
Morometii- Marin Preda
Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi -Camil Petrescu
nuvele:
Moara cu noroc- Mihail Sadoveanu
Alexandru Lapusneanu-Costache Negruzzi
basm:
Povestea lui Harap Alb- Ion Creanga
dramatic:
Iona- Marin Sorescu
Jocul ielelor-Camil Petrescu
Suflete tari-Camil Petrescu
O scrisoare pierduta- I L Caragiale
alte carti citite in liceu:
Mara- Ioan Slavici
Ciuleandra- Liviu Rebreanu
Nunta in cer- Mircea Eliade
Romanul adolescentului miop- Mircea Eliade
Maytrey-Mircea Eliade
Dragostea nu moare- Maitrey Devi
Padurea spanzuratilor-Liviu Rebreanu
Adam si Eva- Liviu Rebreanu

| Dilaa98 explică (pentru emag):

A,multumesc foarte mult. :X.Am citit Baltagul, Morometii, Mara, Moara cu noroc etc.
Dar Moara cu noroc nu e de Ion Slavici?

| emag a răspuns:

Ba da, Moara cu noroc e de Ioan Slavici, nu stiu la ce ma gandeam big grin

| Dilaa98 explică (pentru emag):

Nu-i nimik...stiam ca sti doar :*

| Zâmbett a răspuns:

-Mara de Ioan Slavici
-Hronicul sau cantecul varstelor de Lucian Blaga
-Morometii de Marin Preda
-Ciocoii vechi si noi de Nicolae Filimon
-Cartea nuntii de George Calinescu
-Balta alba de Vasile Alecsandri
-O sama de cuvinte de Ion Necult
Baftă la examene!

| Dilaa98 explică (pentru Zâmbett):

Din acestea am citit Morometii si Mara tongue
Aceastea imi vor fi de folos la liceu?

| Zâmbett a răspuns (pentru Dilaa98):

Da, îţi vor fi chiar de mare folos. Deci, e bine că le-ai citit dup'acum. Baftă la examene!

| Dilaa98 explică (pentru Zâmbett):

Multumesc frumos :*

| Kiki848 a răspuns:

Poti citi Baltagul, Maitreyi, Ultima noapte de dragoste, Ion, Alexandru Lapusneanul, La tiganci, Cele trei gratii, cauta o carte cu subiecte pentru Bac si acolo gasesti toate operele care iti vor folosi pe parcursul liceului ..Bafta la examene :*

| Dilaa98 explică (pentru Kiki848):

Pai deocamdata sunt in clasa a 8-a si intrebam de cele ce imi vor fi de folos in clasa a9-a...mai am cvpana la bac big grin