| SporeBox a întrebat:

Pot sa zic ca sunt destul de talentat la a scrie carti dar am o varsta destul de mica (sa nu va ganditi la 10-11 ani doar ca nu vreau sa imi spun varsta) si as vrea sa imi duc cartile la o editura. As vrea sa imi spuneti daca este o varsta anume la care poti sa duci cartile la edituri sau nu si la ce varsta mi-ati recomanda sa fac asta.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"As vrea sa imi spuneti daca este o varsta anume... "

mai util ar fi să ceri părerea cititorilor despre ceea ce ai scris și postat undeva. Se numește feed-back și în cazul tău ar fi deosebit de valoros

| SporeBox explică (pentru sierra1):

Nu folosesc astfel de site-uri pentru ca nu stiu nici unul dar nu ma laud singur. Citesc compunerile mele familiei si profesoarei de romana si mereu au zis ca sunt foarte bune. Nu am vrut sa para ca ma laud singur.

| sierra1 a răspuns (pentru SporeBox):

Dacă vrei păreri reale, ascultă-mă dacă nu, continuă se le citești familiei. Succes

| SporeBox explică (pentru sierra1):

Pai zi-mi un site bun

| sierra1 a răspuns (pentru SporeBox):

Fă-ți un blog și publică, pune pe FB, fă-ți alt cont sau unde vrei și citește părerile. Alea sunt obiective și corecte

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti trimite la orice varsta un manuscris la o editura. Nu stiu care este varsta la care ai studiat suficient incat sa poti cu adevarat sa iti pui talentul in valoare si sa scrii o carte care sa merite citita de un editor, unii reusesc foarte devreme (20-21 de ani), altii dupa mai multi ani de studiu. Eu iti recomand sa o faci dupa ce faci o facultate in domeniu, dar este o recomandare subiectiva, exista multi scriitori auto-didacti care au studiat singuri.

| SporeBox explică (pentru Brigaela):

Eu nu as vrea sa fac o facultate pentru asta. As vrea sa fie ca un hobby. Sa scriu in timpul liber.

| Brigaela a răspuns (pentru SporeBox):

Ca hobby, nu o sa ajungi sa publici, oricat de bine ai scrie (doar pe banii tai personali, ca sa o tii in vitrina). Scrisul este o stiinta si o meserie, nu e deloc usor si cu siguranta nu o sa-ti prea lase timp de altceva

| colaboy1991 a răspuns (pentru Brigaela):

Gresit! Eu am scris o carte despre videochat, lucrez in domeniu, si a fost best seller. Am scris-o doar din pasiune.

| Brigaela a răspuns (pentru colaboy1991):

Cate sute de mii de exemplare ai vandut?

| colaboy1991 a răspuns (pentru Brigaela):

Vreo 10.000, la 50 dolari bucata, e un succes, zic eu...

| Brigaela a răspuns (pentru colaboy1991):

Zici tu. Dar nu e best-seller. Nici pe departe. Iar daca era scrisa in engleza, e chiar o vanzare mica. Un best-seller in romana vinde cam 120-140000 de ecemplare. Intrebarea era despre best-selleruri, nu despre carti cu un foarte mic succes de piata.

| Aleeeeemariiaa a răspuns:

Poti scrie carti pe Wattpad. Lumea iti va citi povestea si vei deveni popular!