| Beactrice a întrebat:

Romanul adolescentului miop face parte din care volum? Am nevoie de raspuns, ajutati-ma va rog! dau funda! Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar nuvelele, povestirile și poeziile fac parte dintr-un volum, nu și romanele. Câteva fragmente din roman au fost publicate în ziarele vremii: Viaţa literară, Universul li­te­rar şi Cuvântul.
Dar romanul în sine, a apărut în 1923 cu denumirea de 'Romanul unui om sucit', iar doi ani mai târziu, Eliade i-a schimbat numele în 'Romanul adolescentului miop' (1925).

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Există două volume. Face parte atât din volumul 1 cât și din volumul 2.

| FataDeCiocolata a răspuns:

Romanul adolescentului miop nu face parte din nici un volum. Este un roman solitar. un volum in sine... poate daca vrei sa ii spui volumul 1 cu toate ca e cam fortat

| Beactrice explică (pentru floresdemayo):

Am de facut o fisa de lectura despre romanul adolescentului miop!
Una dintre cerinte suna cam asa : Opera face parte din volumul :...
Ma poti ajuta? happy

| corolav a răspuns:

Vezi pe Google „Romanul adolescentului miop" sau „Mircea Eliade" și vei găsi toate informațiile necesare.