| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin cam confuz. Mi-a adus mama de la o prietena "Morometii" de Marin Preda. Cartea are 515 pagini, trei parti, dar nu are cuprins. Doamna profesoara mi-a spus sa citesc volumul I, dar pe prima pagina scrie "Morometii" Roman, editia a VI-a, editura si anul in care a fost publicata (1962). Cartea nu are nici prefata sau postfata. Am mai cautat pe internet si scria ca primul volum are 27 de capitole, dar am vazut ca numai partea a III-a are numai 27 capitole. As vrea sa imi spuneti de unde pana unde trebuie sa citesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca citesti aici te lamuresti: http://ro.wikipedia.org/wiki/Morome%C8%9Bii_%28roman%29
De altfel primul volum trateaza perioada interbelica iar al doilea perioada de dupa al II-lea Razboi Mondial.

| CristinasiVlad a răspuns:

Buna. Eu cred ca ar trebui sa citesti prima parte[din cele trei parti].dar mai bine. ai citi-o toata happy

| ande06cata a răspuns:

Citeste-o pe toata! Nu-i mare chestie! Nu se stie niciodata cand ai nevoie!

| ade2998 a răspuns:

Daca nu reușești biblioteca e singura soluție.

| Deniiisia a răspuns:

Primul volum al romanul "Morometii" de Marin Preda se incheie cu unele schimbari pe care Ilie Moromete le face, el cumpără doi cai, plăteşte fonciirea, rata la bancă, datoria la Aristide şi taxele de şcolarizare ale lui Niculae si de asemenea se precizeaza ca trei ani mai tarziu, incepe al doilea razboi mondial... Uita'te in cartea ta unde gasesti asa ceva...si atunci ai sa stii ca acolo se termina primul volum.

| minrest a răspuns (pentru Deniiisia):

Te uiti ca a cumparat doi cai, dar ca pentru asta a vandut doua hectare nu te uiti; asta inseamna o productie mult mai mica de grau sau porumb. Avea doi cai, acum are tot doi cai, care e schimbarea? Ruptura din familie, nu o vezi; a platit datoria la Aristide, dar familia e distrusa si incercarea de a ii multumi pe toti, esuata. Ia vezi, nu o fi vopsit si gardul, ca stiu ca facuse un gard? Poate asta o fi schimbarea importanta?