| Memebigboy a întrebat:

Trebuie sa citesc 500 de pagini intr-o zi. Puteti sa imi dati niste sfaturi pentru a citi mai repede?

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De ce "trebuie" să citești 500 de pagini pe zi? Nu cred că vreun profesor este atât de exagerat încât să-ți ceară să citești 500 de pagini de pe o zi pe alta. Cel mai probabil ai lăsat tu lucrurile pentru ultima zi, deși ai avut mult mai mult timp la dispoziție

Nu există nici o rețetă miraculoasă care să te ajute să citești 500 de pagini într-o zi dacă nu ai deja foarte mult antrenament la citit. Un om obișnuit cu lectura poate citi 500 de pagini în 10 ore. Un om care nu este obișnuit cu lectura se va chinui să citească 30 de pagini.

| AFR81 a răspuns:

Depinde acum si ce trebuie sa lecturezi. Literatura se citeste destul de rapid. Tin minte ca ajungeam si la 50 de pagini pe ora. In schimb, atunci cand am in fata o carte de istorie, foarte rar se intampla sa ajung la 20 intr-o singura ora. Nu mai vorbesc de faptul ca e mult mai obositor. In cazul in care cartea are un subiect stiintific, eu zic ca e foarte dificil sa atingi pragul de 500 de pagini intr-o zi. Daca, in schimb, apartine primei categorii, obiectivul tau este, cu putin efort, realizabil. Ia-ti pauze cand simti nevoia, mananca bine, mananca dulciuri si pur si simplu concentreaza-te pe ce ai de facut. Dedica ziua exclusiv cititului.

| Daughter a răspuns (pentru AFR81):

Nu mi se pare atat de realizabil: daca are de citit povesti de-ale lu' Ion Creanga ori lectura de clasa a II-a, da, ok, sa zicem ca merge. Ar termina o carte de 500 de pagini. Daca are de citit Dolstoievski, Nabocov sau mai stiu eu ce nu cred ca ar atinge nici macar jumatatea cartii.

| Mayar a răspuns:

Citeste ascultand o melodie/melodii fara versuri, pur instrumentale. TReaba va merge mult mai repede.
De asemenea, inlatura orice lucru ce ti-ar putea distrage atentia.

| Dalmore a răspuns:

Imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa citești 500 într-o zi

| Daughter a răspuns:

Da, cel mai bun sfat:
1) intra pe google
2) tasteaza: rezumat+ [inserezi numele cartii]
3) iti apar zeci de rezultate care iti ilustreaza cartea pe scurt

| alex635 a răspuns:

Ai putea sa nu mai lasi pe ultima suta de metrii, 500 de pagini, deci 21 aproximativ pe ora, cam 0, 35 pe minut, deci sa zicem o pagina la trei minute, timp de 24 de ore,nu mananci,nu bei, nu mergi la baie si nu dormi, destul de simplu, nu?(acum serios, tu asteptai un raspuns serios?)