| Inception a întrebat:

voi ce cărți de dezvoltare personala citiți?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Carpe diem - Vita brevis! Adică trăiește clipa - viața se termină repede. Traducerea e aproximativă.

Sunt multe bazaconii în acele cărți. Te dezvolți personal trăind în viața reală și experimentând, nu într-un turn de fildeș.

Cineva spunea că orice șut în fund e un salt înainte!
Să fii iubit!

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna pentru ca sunt prostii. Daca vreti sa va "dezvoltati personal" mai bine ati citi filozofie. Aristotel, Platon, Marcus Aurelius. Gasesti aici mai multa intelepciune decat in toate cartile din perioada moderna

| PainTech a răspuns:

Există o problema cu cărțile de dezvoltare personala :
- Toate sunt in mare asemănătoare.
- Industria asta cu cărți de dezvoltare personala aduce milioane dacă nu miliarde de dolari. Crezi că persoana care a scris cartea beneficiază mai mult daca ai succes sau dacă ești într-o situație dificilă?
- Provoacă dependență. Citește una. O sa vezi cum ai intenția să citești pe următoarea.
- Provoacă ceva numit "action faking". Pe scurt te face sa crezi că faci progres când tu de fapt freci menta, spui singur in oglinda de 3 ori pe zi cum vrei sa arate peste 15 ani și planifici in detaliu chestii (doar planifici, nu faci și altceva).
- Conceptul de "Work hard" e putin periculos. Să muncești din greu e o chestie. Să muncești din greu la ceva ce merita e alta chestie.

Îți zic doar două cărți :
- The subtile art of not giving a ***.
- Everything is f**ed - a book about hope.

Autorul are un stil propriu de a scrie, puțin umor, puțin sarcasm, conținut extrem de "avangardist". E ceva unic, atât asupra conținutului cât și asupra formei de prezentare.

Am citit și altele. Chiar daca unele au câteva idei noi și interesante nu se compară cu astea două. Dacă cartea te îndeamnă să ți un jurnal in care sa scrii de 7 ori pe zi de ce ești fericit și cum te vezi peste șaptișpe ani, eventual să îți spui singur in oglinda că ești de treabă mai bine nu o mai citești...

O alta carte care nu are treabă așa tare cu dezvoltarea personala dar merita citită : tata bogat, tata sarac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - "Viaţa mea aici şi acum (Gestalt terapia)" de Andre Moreau.
2 - "Terapia prin râs" de Lenny Ravich.
3 - "Cartea gesturilor" de Peter Collet.

| Bruno92 a răspuns:

Eckart tolle

| Michaeel a răspuns:

Observ ca aceste ''cărți de dezvoltare personala'' au devenit un trend pe tpu.Toata lumea le cauta dar nu stiu ce sunt, de aia sunt asa multe intrebari legate de ''cărți de dezvoltare personala''. Consider aceste carti o prostie, daca vrei sa te dezvolti ca persoana poti citi orice fel de carte si vei ramane pana la urma cu ceva.Imi place literatura clasica, carti de prin era victoriana, eduardiana si tot secolul XX.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexValentinn a răspuns:

Niciuna, dezvoltarea personala ti-o faci experimentand in viata reala, nu citind. Adevarul care multa lume nu il intelege.

| Alverto a răspuns (pentru AlexValentinn):

Normal că spui asta daca viața ta e doar distracție și atât
Într-o țară cu analfabetism funcțional îngrijorător e și normal să spui asta nu?
93, 5% dintre români nu cumpăra nicio carte pe an, și vrem dezvoltare? Țara ca in Occident aa? Foarte buna gluma