| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa citesc o carte foarte interesanta in engleza, astept propuneri
PS: nu am mai citit una in engleza pina acum asa ca doresc ceva interesant de nivel mediu nu tare grea, si nu tare mare pentru a nu ma plictisi. Am 15 ani

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cameliapantiru a răspuns:

"The Frenchman's Creek"/"Golful francezului"-Daphne du Maurier
O carte frumoasa si captivanta, de dimensiuni medii, cu vocabular adecvat nivelului tau de cunoastere a englezei (nici prea simplist/facil, nici abstract, greoi, academic), reprezentand o pasionanta si fascinanta poveste de iubire din secolul trecut, o aventura amoroasa ce schimba definitv viata protagonistei, desfasurata in decoruri maritime magnifice. Eu am citit-o cu mare placer, acum multi, multi ani (cred ca eram in clasa a IX-a sau a X-a), foarte rapid si cu mult entuziasm si am ramas fascinate de lectura ei.
Spor la citit si tie! Daca vei alege aceasta carte, te rog sa-mi impartasesti, la final, impresiile tale.
Seara faina!

| Jimtheghost a răspuns:

Well, incearca orice e scris de Agatha Christie, dar in engleza. Nu cred ca sunt chiar complicate si in caz ca nu intelegi ce scrie ia dictionarul langa tine, asfel vei invata si cuvinte noi. happy

| Dreadlock a răspuns:

E greu CA cineva sa iti propuna din moment ce nu precizezi ce preferinte ai avea. Eu iti recomand Dan Brown The Da Vinci Code.
E maricica, e Putin mai dificila dar aflii informatii istorice si guvernale pretioase. Sau o fictiune: James heneage The Walls Of Byzantium. Orice carte ai alege spor sa ai LA citit dar te sfatuiesc sa alegi ceva din care poti extrage informatii. Fictiunile iti dezvolta doar imaginatia