| LegendOfMe a întrebat:

vreau si eu o carte asemanatoare cu Jane Eyre sau cu Mandrie si prejudecata.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un pension de domnișoare ( Charlote Bronte), Trandafirii negri (Sahib Djmal), Mănăstirea Northanger (Jane Austen), Necunoscuta de la Wildfell Hall (Anne Bronte), Aripi frânte (Djubran Khalil Djubran), Misterele din Udolpho (Ann Radcliffe), Soțul meu (Max Du Veuzit), Mătăniile (Florence L Barclay), Tess D'urberville (Thomas Hardy), Rebecca (Daphne du Maurier), Lady de Winter (Susan Hill), La răscruce de vânturi (Emily Bronte), Povestea întoarcerii lui Heatcliff (Lin Haire Sargeant), Shirley (Charlotte Bronte), Mary Wakefield (Mazo De La Roche), Poveste de dragoste (Florence L. Barclay), Jalna. Un nou inceput (Mazo De La Roche), Villette (Charlotte Bronte), Călugărul (M.G. Lewis), Raphael.Graziella (A. De Lamartine), Tărâmuri de departe (Julien Green)

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută cele cca 180 de titluri din colecția „Romanul de dragoste" Editura „Eminescu" anii 75 - 85

| Cameliapantiru a răspuns:

''La rascruce de vanturi'-Emily Bronte
"Profesorul''-Charlotte Bronte
"Villette"-Charlotte Bronte
"Shirley''-Charlotte Bronte
"Necunoscta de la Wildefell Hall''-Anne Bronte
"Agnes Grey''-Anne Bronte
"Ratiune si simtire''-Jane Austen
"Persuasiune''-Jane Austen
"Manastirea Northanger''-Jane Auste
"Mansfield Park''-Jane Austen
"Emma''-Jane Austen
"Tess of the d'Urberilles''-Thomas Hardy
"Doi ochi albastri''-Thomas Hardy
"Departe de lumea dezlantuita''-Thomas Hardy
"Jude nestiutul''-Thomas Hardy
"Idila pe un turn''-Thomas Hardy
"Rebeca''-Daphne du Mauier
"Golful francezului''-Daphne du Maurier

| corolav a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Pe lîngă cele trei volume din seria „Cavalerii", Ioan Dan a mai scris și „Cavalerii ordinului * Basarab* ".
V-am scris că poate nu știați.
Sănătate!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru corolav):

Multumesc ca mi-ati scris, dar nu m-ati surprins cu nimic! Am citit si "Cavalerii ordinului Basarab'' atunci cand am citit si cele trei volume ale "Cavalerilor''. Sanatate va doresc si eu dvs! O zi frumoasa!