| Mircea049202 a întrebat:

Salut tuturor! Mi'ar face placere sa'mi răspundă cineva care știe destul de bine limba engleză.

Corect gramatical este "People's wishes", dar "People Wishes" e incorect gramatical sau are o alta semnificație? Dau o cafea, sau o bere

Răspuns Câştigător
| Mara a răspuns:

People's wishes inseamna dorintele oamenilor, acel " 's " arata posesia( in acest caz people poseda substantivul wishes). in cazul people wish( nu whishes), nu mai e vorba de o posesia, ci se traduce simplu ca " oamenii isi doresc"

| Mircea049202 explică (pentru Mara):

Multumesc, dupa părerea mea, cel mai bun raspuns, scurt și de înțeles.

4 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

People's wishes este corect.
people wishes este incorect gramatical.
De ce!
Genitivul este cazul substantivului (sau al echivalentului sau, pronumele) care are functia de atribut si poate exprima (in acest exemplu al tau) posesia.
de ex : his vs he's
his reprezinta posesia, his dog, house, car etc cainele/casa/masina lui
he's =forma scurta de la he is(a fi) ---he is happy, nice (he's happy) el este fericit / dragut

my, mine, our, ours, its, his, her, hers, their, theirs, your, yours(PRONUME POSESIVE)
Ex: This wish is mine / hers / his / yours
This is my / your / his / its / their /our wish.
These wishes are ours / theirs / yours.

's:
Ex: Alex's wish is this.Dorinta lui Alex este asta.

Pt substantivele care se termina in S se pune doar apostrof ( ' )
ex:
Denis' wish is this Dorinta lui Denis este asta.
Pentru ca e incorect Denis's.
My friends'(plural) cars are awesome.Masinile PRIETENILOR mei sunt misto
Dar My friend's(singular) car is awesome.Masina PRIETENUL meu e misto

Cand sunt mai multi posesori ai aceluiasi obiect, genitivul ('s) se pune la ultimul posesor.
ex: Alex and Denis's ball is dirty. Mingea lui Alex si Denis e murdara. Pt ca impreuna detin mingea.

Cand sunt mai multi posesori, dar de obiecte diferite, genitivul se pune la fiecare posesor.

Alex's and Denis' ball is dirty. Mingea lui Alex si cea a lui Denis este murdara.

sper c-ai inteles!

| DavidoffUser a răspuns:

Ma simt obligat sa fac o revizuire.
info:gramatica limbii engleze -ioana maria turai

Cand sunt doi sau mai multi posesori ai aceluiasi obiect, semnul genitivului ('s) se adauga dupa ultimul cuvant.

Ex: Mary and John's parents have promised to pay them a trip to England. ( Parintii lui Mary si ai lui John au promis sa le plateasca o excursie in Anglia )

Cand sunt doi sau mai multi posesori de obiecte diferite, fiecare substantiv care desemneaza posesorii primeste semnul genitivului.

Ex :Bob's and Ben's parents are good friends. ( Parintii lui Bob si cei ai lui Ben sunt prieteni buni )

Exemplul dat de mine cu mingea e confuz si nu ajuta pe nimeni.In rest e ok.

| CosminFlo a răspuns:

Hai sa-ti dau exemple:
"People" se poate folosii la singular, in unele cazuri dar de obicei spui asta când vorbești despre 2 sau mai multe persoane.
Cuvântul "people's" se folosește cu rol de posesie... In cazul tau, "people's wishes"
Din păcate nu beau cafea, si nici nu ma omor după bere... Aștept un suc; D