| cristina107 a întrebat:

Salut, vreau o lista de romane istorice care merita citite.Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nici unul dintre romanele indicate de Maduzup nu este istoric! Dintre cele recomandate pentru școală, citește Nicoară Potcoavă, este considerat cel mai bun roman al lui Sadoveanu. Uite-l aici povestit pe scurt http://www.lecturirecenzate.ro/2012/01/12/nicoara-potcoava-1/ Dintre celelalte, Balada spaniolă de Lion Feuchtwanger este deosebit de frumos.

| LOkk12 a răspuns:

"In preajma revolutiei" de Constatin Stere.recomand.mi-a placut enormwinking

| Maduzup a răspuns:

Mandrie si prejudecata, Ratiune si simtire ambele de Jane Austen....Marile sperante de Charles Dickens

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maduzup):

Cunoşti măcar noţiunea de "roman istoric"?