| Norbert335 a întrebat:

Salut, vreau sa citesc niste carti insa nu sunt sigur cu care sa incep... de preferat sa fie o carte de aventura / mister sau SF (sau combinate). Puteti sa imi spuneti si cartea voastra preferata? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| EGGc a răspuns:

Cele mai potrivite SF-uri pentru cineva de vârsta ta, pentru că și eu le-am citit tot pe când eram în liceu și mi-au plăcut enorm:
Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morților, Xenocid
Robert A Heinlein-Infanteria stelară
Poul Anderson-Operațiunea Haos
Frank Herbert-Dune
William Gibson-Neuromantul
Ernest Cline-Ready Player One, Armada
Alexei Panshin-Ritual de trecere
Kate Wilhelm-Unde, cândva, suave păsări cântătoare...
Ursula K Le Guin-Lumea lui Rocannon
Isaac Asimov-Caverne de oțel, Soarele gol, Roboții de pe Aurora
Astea trei propriu-zis sunt romane polițiste SF, investigatorii fiind un polițist, Elijah Baley și partenerul lui robot, R. Daneel Olivaw.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca Rebecca; verisoara mea, rachel, Jane eyre, Winettou, 20.000 de leghe sub mari, maestrul papusar

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai putea începe cu Aventurile lui Sherlock Holmes.

| Raven a răspuns:

Aventură/Mister
Clive Cussler-seria Dirk Pitt: Dragonul, Comoara, Cyclops, Sahara, Aurul incașilor, Vântul negru, Walhalla, Odiseea troiană, Săgeata lui Poseidon, Comoara Marelui Han, Moarte în Arctica, Zorii semilunii
I.J. Parker-Dragonul furtunii, Rashomon
Danila Comastri Montanaro-seria Publius Aurelius
Ariana Franklin-Maestră în arta morții
Alan Bradley-seria Flavia de Luce-Plăcinta e dulce la sfârsit, Buruiana care împletește ștreangul, Hering roșu fără muștar
Agatha Christie-Cinci purceluși, Misterioasa afacere de la Styles,
Cadavrul din bibliotecă, După înmormântare, Petrecerea de
Halloween, Misterul crimei fără cadavru
Gaston Leroux-Misterul camerei galbene, Parfumul doamnei în
negru, Crima lui Rouletabille, Fantoma de la Operă
Justin Richards-Codul Haosului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aventurile lui robinson crusoe

| Dandinelle a răspuns:

Douglas Adamas - ghidul autostopistului galactic
Autorul asta a scris multe carti SF /aventura.

Bernard Werber - furnicile (Trilogie)

| ThyDoom a răspuns:

IT de Stephen King.

| EGGc a răspuns:

Hei, eu am inceput cu ceva captivant si care atrage din primele pagini.
1. Flori pentru Algernom
- este o carte care te va face sa râzi si sa plângi, e usoara si e destul de populara.
- este vorba despre un experiment pe un om cu handicap mintal, tipul ajunge un tip foarte inteligent dar inganfat, este o carte tip jural al acestuia.
2. Fluturi strivit
-o carte pe care o ador enorm si la care am plâns mult.
- este vorba despre un băiat sociopat ( nu poate simti sentimente sau/si empatiza cu altii, lucru care îl face violent) si prietena lui din copilărie ( căreia i-a lăsat o cicatrice destul de mare pe obraz si se teme de el).
El se muta când eram mici din cauza iesiri lui (când i-a lăsat cicatricea) iar ea il vizitează după ani ( el fiind pe moarte, bolnav de leucemie).
În nebuia lui oarecum placuta, vrea sa o convingă să se sinucidă cu el. Povestea este din perspectiva ei ( doar ca a fost mai usor sa o explic asa). Un fel de "locuiește cu criminalul copilăriei tale".
3. Înțelepciunea psihopatilor
-cartea este mai mult de dezvoltare personala
- daca iti plac experimentele si vrei sa ajungi in mintea unui psihopat este potrivita pentru tine ( ai si teste prin care poti vedea daca esti sau nu psihopat).
4. Furia rosie
-e o carte care te face sa vrei tot mai mult.
- este vorba despre un bărbat (viitor erou) care luptă într-un război intergalactic ( un tip carismatic cu o personalitate interesanta.).
Sper sa te ajute!