| Guest10 a întrebat:

Am auzit că poezia "Luceafărul" ar avea de fapt 103 strofe, ultimele 5 fiind scoase de către Titu Maiorescu pentru că aveau un caracter nepotrivit.
Știe cineva care sunt acele versuri? Eu am căutat si nu am găsit.

2 răspunsuri:
| Geomire a răspuns:

La început erau 99, dar când a înnebunit Eminescu a mai scris 3, aşa că s-au făcut 102. Numai că strofele suplimentare erau obscene şi Maiorescu le-a scos din ediţiile următoare. A 99-a conţinea cuvântul "fund", de aceea după moartea poetului Maiorescu a scos-o şi pe ea, în ciuda protestelor familiei Eminovici. Strofele scoase nu pot fi găsite nicăieri.

| Guest10 explică (pentru Geomire):

Asta stiu si eu. Ma gândeam că se găsesc pe undeva.