| Arnautu_Lavinia_Bianca_1990 a întrebat:

Am niste intrebari la care nu am gasit inca raspunsul si ma gandeam ca ma puteti ajuta. ma refer in special la un student la litere sau poate chiar un profesor de limba si literatura romana.
Intrebarile ar fi:
1. Pot face cursurile psiho-pedagogice in timpul facultatii si cat dureaza acestea?
2. In ce consta un definitivat ca profesor de limba si literatura romana?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te la Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic din județul tău. Vei primi toate informațiile, cât și o programă. De obicei, examenul se susține din psihopedagogie, didactica specialității și limba și literatura română. Toate probele sunt scrise.
Aici, găsești și alte detalii. Vezi unde scrie Limba și literatura română:
http://www.didactic.ro/......efinitivat
Cursurile de pregătire psihopedagogică se fac în anii facultății (și după...), acestea oferă dreptul de a fi încadrată în funcția didactică.