| Cezar a întrebat:

Salutare. Am o întrebare la română. Exista un exercitiu in care trebuie sa ilustrezi doua trăsături ale genului liric cu exemple, unul din trăsături este "nu sunt prezentate personaje " cum pot da exemplu?

Răspuns Câştigător
| Albinuța767 a răspuns:

O trăsătură observată este prezenta de figuri de stil (exemplu epitet metafora personificarea) o alta trăsătură este prezenta eului liric prin mărci lexico-gramaticale verbe și pronume personale la pers. Întâi și a 2 a.(pentru tine, aceasta, merg am fost ți-am dăruit)

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

De ce nu mergi la capitolul din carte in care e prezentat genul liric. Extragi ceva trasaturi de acolo si dupa aceea iti storci mintea la una doua poezii pe care ti le amintesti. Liric e poezie, si visare, epic e povestire (naratiune), actiune si deseori proza.

| MedionTcO a răspuns:

Lipsa personajelor nu este un exemplu bun. Incearca cu prezenta figurilor de stil si prezenta eului liric, cele mai folosite de asemenea.